Jeszcze trochę czasu minie zanim trafi do Nas wersja Galaxy Note 4 ze Snapdragonem 805, bo ciągle o nią walczymy, ale udało nam się zebrać kilka informacji odnośnie jednej i drugiej wersji. Testy na zagranicznych portalach pojawiły się już jakiś czas temu, ale ciężko powiedzieć czy były to wersje testowe czy sprzedażowe, a to przecież ma znaczenie. Dlaczego?

Wersję testową na Snapdragonie miałem dużo wcześniej, ale była to jednostka testowa i oprogramowanie nie było w 100% sprawne. Musicie mi uwierzyć, że ma to spory wpływ na wydajność urządzenia. Dodatkowo nie wszystkie aplikacje są dostępne i w pełni funkcjonalne co wpływa na pamięć RAM. Wersją, którą obecnie dysponujemy czyli z układem Exynos 5433 (model SM-N910C), radzi sobie niezwykle dobrze w kwestii płynności interfejsu. Nawet możecie to zobaczyć na filmie powyżej, że kontakty nie lagują pomimo tego, że sporo aplikacji zostało już na urządzeniu zainstalowanych. Exynos ma jedno miejsce, gdzie niestety klatkuje. Jest to nagminne i występuje w tym konkretnym momencie. Włączając przycisk ostatnich aplikacji i wybierając włączenie aplikacji w trybie multiwindow, pojawia się lista przwijana w poziomie, która pozwala wybrać drugą aplikację w ramach wielu okien. Ta lista ewidentnie wolniej reaguje na nasze muśnięcia palcem. Nie wiem dlaczego tak się dzieje i jest to dla mnie dużą zagadką.

Zanim napiszę o porównaniu Snapdragona i Exynosa warto wspomnieć, że o ile ogólna płynność Exynosa jest świetna, to pamięć RAM nie wygląda już tak różowo. Po włączeniu smartfonu na nowo mamy zajęte 1,2 GB z dostępnych 2,77 GB. Po chwili, jak tylko wszystko się dobrze załaduje telefon dobija do 1,8-1,9 GB zajętej pamięci. Otwieramy kilka zakładem w Chrome, Instagram, Facebook oraz Twitter i voila – 2,5 GB zajęte i zostaje nam około 200 MB. Chrome bardzo szybko zacznie odświeżać strony i widać to również na filmie powyżej.

Przejdźmy już do samego porównania. Nie wiem jak w wersji ze Snapdragonem, ale Exynos praktycznie się nie grzeje. Włączenie kilku testów syntetycznych pod rząd sprawia, ze tylna klapka jest ciepła, ale nie czujemy dyskomfortu z tego powodu. Przy grach czy nawet mocny multitaskingu, urządzenie w znikomych ilościach oddaje ciepło. To jest duży plus. Kilka dodatkowych zalet Exynosa możecie zobaczyć na wideo, jak na przykład świetne rozpoznawanie pisma odręcznego, tryby naszych lokalizacji czy aparat, który jest moim zdaniem wystarczającym powodem do zainteresowania się tym smartfonem.

Są jednak momenty, kiedy Galaxy Note 4, a szczególnie wersja z Exynosem wypada średnio. Przede wszystkim bateria. Faktycznie to już raczej pewne, gdyż potwierdziło to bardzo dużo osób, że Snapdragon lepiej radzi sobie z akumulatorem niż Exynos. Różnica nie jest mała. Exynos osiąga maksymalnie 5 godzin na ekranie przy trybie mieszanym (WiFi/LTE), ale bezpieczniej przyjąć, że 4,5 godziny. Przy tym samym użytkowaniu Snapdragon wytrzymuje spokojnie 5,5 godziny na ekranie. W przypadku korzystania tylko z WiFi wynik jaki możemy osiągnąć to nawet ponad 7 godzin. Nie miałem okazji w ten sposób przetestować Exynosa, ale wynik będzie niższy spokojnie o 1,5 godzin. Uśredniając, bateria w Exynosie wypada 15-20% gorzej niż w Snapdragonie. To dużo, za dużo.

Snapdragon 805:

Exynos 5433:

Same testy syntetyczne są już mniej zaskakujące, chociaż musimy pamiętać, że nie odpowiadają one faktycznemu działaniu urządzenia. W AnTuTu 5.1 róznica nie jest duża, bo około 3 tysiące punktów, a w Quadrancie wynik w przypadku Snapdragona jest niższy o około 2 tysiące punktów. Należy jednak wspomnieć, że Snapdragon 805 zachowuje się mniej stabilnie. Jego poprzednia próba zakończyła się na 12 tysiącach punktów.

Snapdragon 805:

Exynos 5433:

Warto odnotować, że z informacji, które pojawiły się w sieci, prawdopodobnie jedyny operator, który oferuje wersję z Exynosem to Play. W wolnej sprzedaży póki co możemy zamawiać właśnie Exynosy, ale możliwe że to się zmieni. Ciężko póki co stwierdzić, która wersja jest lepsza, bo zarówno w jednym i w drugim przypadku wydajność procesorów może się jeszcze delikatnie zmienić. Tak samo bateria, chociaż Snapdragon zawsze lepiej sobie radził z akumulatorami. Mali T760 oraz Adreno 420 są zbliżone w wydajności do siebie, stąd przypuszczenie, że na obu modelach gry będą działały podobnie. Warto na sam koniec dodać, że Note 4 w wersji z Exynosem posiada układ dźwiękowy Wolfson, a konkretnie WM5110, przez co lepiej poradzi sobie podczas odtwarzania muzyki.

Sprzedaż Galaxy Note 4 rozpoczyna się 24. października, więc już w najbliższy piątek. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na wcześniejszą rezerwację otrzyma bon o wartości 180 złotych na zakup akcesoriów. Jaką wersję wybieracie? Może już jesteście zapisani na przedsprzedaż?

Dzięki @mironnurski za screeny!