Pamięć wewnętrzna… największa zmora większości telefonów z Androidem. Ile to razy mieliście ochotę obejrzeć jakiś film FullHD z poziomu urządzenia, ale okazało się, że macie za mało miejsca w pamięci? Najgorzej jak telefon dodatkowo nie ma slotu na kartę pamięci. Zapewne już słyszeliście o możliwości podłączenia wszelakich pamięci zewnętrznych i innych akcesoriów do urządzenia przy pomocy specjalnej przejściówki USB OTG. A co byście powiedzieli na podłączenie zewnętrznego dysku twardego o pojemności 1 TB lub więcej? Zapraszam do czytania.

Jak zapewne wiele osób już wie, Android obsługuje ograniczoną ilość systemów plików (ext2, FAT32, exFAT), co skutkuje tylko możliwością odczytania zawartości pendrive’a czy podłączenia myszki i klawiatury. Jeśli jednak chodzi o dysk twardy to w 99% może być problem, gdyż używają one w większości przypadków system plików NTFS, który przez Androida nie jest wspierany. W takim razie możemy sobie zadać najważniejsze pytanie – Czy można „nauczyć” Androida obsługę NTFS?

Odpowiedź pewnie nie będzie dla Was większym zaskoczeniem, gdyż owszem, można Androida tego nauczyć i co najciekawsze, można dokonać tego na dwa sposoby: przy pomocy roota, jak i bez niego. Ten pierwszy sposób polega na faktycznym nauczeniu systemu obsługi tego systemu plików, w takim stopniu, że wszystkie aplikacje mogą bez większego problemu bezpośrednio korzystać z danych zawartych na naszym nośniku i je zapisywać. Natomiast drugi sposób, ten bez roota, jest bardziej protezą tego pierwszego. Można odczytywać i zapisywać dane na nośniku, ale jedynie z poziomu naszego menadżera plików, a wszelkie modyfikacje z poziomu innych aplikacji są możliwe dopiero po zapisaniu pliku na urządzeniu (dzieje się to automatycznie). No może oprócz plików wideo i muzyki, która jest odtwarzana na zasadzie „streamowania” na żywo bez efektywnego pobrania pliku na urządzenie.

[tabs]
[tab title=”Bez roota”]

Aby umożliwić odczytywanie partycji NTFS na Androidzie bez użycia roota będziemy potrzebowali dwóch aplikacji:

Pobierz Total Commander

Pobierz USB Plugin for Total Commander

Po pobraniu i zainstalowaniu obu aplikacji, podłączamy nasz dysk twardy przy pomocy przejściówki USB OTG. Pojawi się następujący komunikat:

Komunikat przy podłączeniu
Komunikat przy podłączeniu

 

Zaznaczamy opcję Używaj domyślnie dla tego urządzenia USB i zatwierdzamy OK. Od teraz przy podłączeniu dysku komunikat ten zostanie pominięty.

[notification type=”information” title=”Uwaga!”]Komunikat ten będzie wyświetlał się po podłączeniu każdej pamięci zewnętrznej, nawet ze wspieranym systemem plików (FAT32/exFAT) i niestety nie da się go wyłączyć bez odinstalowywania aplikacji USB Plugin for Total Commander.[/notification]

W kolejnym kroku automatycznie uruchomi się następująca aplikacja:

USB Plugin for Total Commander
USB Plugin for Total Commander

 

Jak pewnie już zauważyliście, z poziomu tej aplikacji montowany jest dysk twardy (sam proces montowania może potrwać parę chwil). Domyślnie aplikacja montuje dysk w trybie read only (RO = sam odczyt). Jeśli chcemy jednak zmodyfikować jego zawartość, będziemy musieli dysk zamontować w trybie write mode (RW = odczyt i zapis). W tym celu należy w aplikacji zaznaczyć odpowiednią opcję, a następnie podłączyć dysk zewnętrzny (ponownie).

Jak już dysk będzie zamontowany w odpowiednim trybie, dotykamy opcji Open Total Commander. Otworzy się aplikacja Total Commander, w której przechodzimy do sekcji Paragon_NTFS, a następnie wybieramy nazwę naszego dysku twardego.

I na tym koniec. Możecie teraz do woli otwierać i zapisywać (o ile poprawny tryb został włączony) pliki na nośniku. Nie zapominajmy jednak, że ten sposób nie pozwala na bezpośredni dostęp do danych na nośniku z poziomu innych aplikacji niż sam Total Commander. Każda operacja na pliku wymaga wcześniejszego tymczasowego pobrania go na telefon, co odbywa się w pełni automatycznie, ale należy brać to pod uwagę przy operacji na większych plikach. Jedynym wyjątkiem są pliki multimedialne, które są przesyłane strumieniowo do odtwarzacza na urządzeniu, co pozwala na ominięcie wymogu zapisania pliku na urządzeniu.

[notification type=”warning” title=”Uwaga!”]Przy odłączaniu dysku twardego, szczególnie w trybie zapisu, nie zapominajcie o odmontowaniu go, gdyż może się to skończyć utratą danych! Aby tego dokonać przechodzimy do aplikacji USB Plugin for Total Commander widniejącej w menu telefonu pod nazwą Paragon_NTFS i wybieramy opcję Unmount przy naszym nośniku.[/notification]

Metoda długa, ale nie jest skomplikowana. Jak nie chcesz robić roota to jest idealna dla Ciebie.
[/tab]

[tab title=”Z rootem”]

Aby „nauczyć” Androida natywnego wsparcia dla systemu plików NTFS będziemy potrzebowali jedną aplikację:

Pobierz Paragon exFAT, NTFS & HFS+

Po pobraniu i uruchomieniu, należy zezwolić na dostęp do uprawnień roota. Od tej chwili wszystkie podłączone nośniki danych będą uruchamiane automatycznie bez żadnych problemów, niezależnie od tego czy jest to zewnętrzny dysk twardy z NTFS czy zwyczajny pendrive z FAT32. Jednak jeśli po podłączeniu nic się nie dzieje, wchodzimy do aplikacji i wybieramy opcję mount przy nośniku, który chcemy zamontować.

[notification type=”warning” title=”Uwaga!”]Przy odłączaniu dysku twardego nie zapominajcie o odmontowaniu go, gdyż może się to skończyć utratą danych! Aby tego dokonać przechodzimy do aplikacji i wybieramy opcję Unmount przy naszym nośniku.[/notification]

Dużo łatwiejsze to wszystko. Czyż nie? 😉
[/tab]
[/tabs]

[notification type=”information” title=”Uwaga!”]Niektórych dysków nie da się podłączyć do telefonu/tabletu bez dodatkowego zasilania. Spowodowane jest to faktem, że urządzenie nie jest w stanie dostarczyć wystarczającego prądu do zasilenia takowego dysku. Dla tego też, przed przystąpieniem do „uczenia Androida NTFS’a” należy sprawdzić czy dysk w ogóle pracuje po podłączeniu go. Jak nie, to należy zorganizować odpowiednie źródło zasilania np. specjalną przejściówkę USB OTG z możliwością zasilania podłączenego urządzenia.[/notification]

Mam nadzieje, że powyższy poradnik okazał się przydatny i w końcu będziecie mogli, bez większych przeszkód, korzystać z zewnętrznych dysków twardych jak i innych nośników. Jeśli napotkaliście jakieś problemy albo macie jakieś propozycje to zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach poniżej.

Poprzednio z cyklu Galaktyczny Poradnik Plus:

#1: Latarka przy wyłączonym ekranie
#2: FAQ – wgrywanie oprogramowania
#3: Zmiana rozmiaru partycji systemowych w Galaxy S III
#4: SwipeBack, CrappaLinks i Tinted Status Bar – świetne moduły Xposed
#5: Instalujemy Flash Player na Androidzie
#6: TowelRoot czyli root bez naruszenia flagi KNOX na Androidzie 4.4 Kitkat!
#7: Okno rysika dla wszystkich aplikacji bez modyfikacji
#8: Dodatkowe aplikacje w trybie Wiele okien i Okno rysika (bez root!)
#9: Dodatkowe aplikacje w trybie Wiele okien i Okno rysika (z root!)