Galaxy Note 5 z ekranem UHD? Samsungu, nie idź tą drogą

19

Mogę śmiało stwierdzić, że topowe smartfony Samsunga mają najlepsze ekrany biorąc pod uwagę wszystkie urządzenia mobilne. To nie tylko zasługa wysokich rozdzielczości, ale lata doświadczenia w produkcji własnych matryc Super AMOLED, które z generacji na generację stają się coraz lepsze. Rozdzielczość QHD po raz pierwszy ujrzeliśmy w Samsungu Galaxy Note 4, ale jest też obecna w najnowszych flagowcach Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge. Czy można stworzyć jeszcze lepszy i bardziej szczegółowy wyświetlacz? Okazuje się, że tak, ale czy rzeczywiście tego nam trzeba?

Najnowsze Super AMOLED’y to najwyższa półka wyświetlaczy. Rozdzielczość WQHD przy 5,1-calowej przekątnej w najnowszych smartfonach z linii Galaxy S daje rekordowe upakowanie pikseli dochodzące do 600 ppi. Zauważenie pojedynczego piksela jest niemożliwe, a wyświetlany obraz jest tak szczegółowy, że można zobaczyć pojedynczy włosek w zaroście Gandalfa podczas seansu Władcy Pierścieni. Mnie już w zupełności wystarcza Full HD przy 5 calach, a WQHD jest już naprawdę szczytem wszystkiego, co można władować do smartfonu. Choć niektórzy uważają, że i tak w przypadku 2560 x 1440 pikseli w smartfonie to przerost formy nad treścią.

Ekrany Samsunga / fot. PhoneArena
Ekrany Samsunga / fot. PhoneArena

 

Pojawiły się informacje o ekranie Ultra HD (2160 x 3840 pikseli), nad którym Samsung w tym roku pracuje. Tak, to ta sama rozdzielczość, która na dobrą sprawę dopiero rozwija się w telewizorach. Ale żeby od razu pchać ją do smartfonu? Chodzą słuchy, że zobaczymy ją za kilka miesięcy w Samsungu Galaxy Note 5, który zapewne zostanie pokazany światu na IFA 2015 w Berlinie. Jeśli rzeczywiście się tak stanie, zagęszczenie pikseli dojdzie do około 750 ppi, co jest samo w sobie bardzo imponujące, ale też niepokojące. To tak naprawdę temat na osobny artykuł, ale teraz warto wspomnieć między innymi o potrzebie dostosowania aplikacji do wyższej rozdzielczości czy większego obciążenia procesora graficznego, co w efekcie na pewno wpłynie negatywnie na baterię.

Mam głeboką nadzieję, że Samsung pójdzie po rozum do głowy i w Galaxy Note 5 zobaczymy rozdzielczość nie większą jak w Galaxy Note 4. Oby, bo już teraz wiemy, że UHD będzie mocno przesadzone.

źródło: PhoneArena