Windows 10 używam niemal od samej premiery i nie mam zamiaru wracać do poprzedniej wersji. Wszystko już dokładnie przetestowałem, sprawdziłem kompatybilność aplikacji, których używam, spersonalizowałem nowy pasek Start i… działa, więc nie widzę powodów, by rezygnować z najnowszego systemu od Microsoftu. Ok, może nie wszystko mi się podoba (jak chociażby ikony pulpitu), ale jest to na tyle mało istotne, że jestem w stanie to ignorować. Od czasu Windowsa 7 jestem wierny gadżetom pulpitu, które miałem w Windows 8 i dodałem też w najnowszej „Dziesiątce”. W tym krótkim poradniku pokaże Wam, jak je szybko przywrócić w Windows 10.

Jak zapewne pamiętacie, Microsoft wraz pojawieniem się kafelkowego Windowsa 8 zrezygnował z gadżetów pulpitu, które dla wielu użytkowników były ważne i przez wielu używane. Ja do dzisiaj lubię wyciągnąć sobie klasyczny zegar z sekundnikiem na pulpit. Powodem tej decyzji miało być wprowadzenie nowego ekranu startowego z dynamicznymi kafelkami i odświeżonego ekranu logowania, co miało pokreślać innowacyjność i nowoczesność systemu operacyjnego. Była mowa też o jakiś lukach w bezpieczeństwie i gadżety po prostu wyleciały z systemu Windows 8. Znalazły się jednak osoby, które wyciągnęły je z poprzedniego systemu Windows 7, umożliwiając tym samym dodanie ich do tego nowszego. Co ciekawe, można je też dodać do Windowsa 10, więc jeśli macie sentyment do tego elementu i chcecie mieć na pulpicie coś więcej niż tylko ikony, w kilku krokach możecie dodać ulubione gadżety.

1. Pobierz plik archiwum DesktopGadgetsInstaller.zip ze strony GadgetsRevived. Kliknij na „Download the Desktop gadgets installer”.

2. Wypakuj archwium, włącz instalator (DesktopGadgetsRevived-2.0.exe) i postępuj zgodnie z instalatorem. W zasadzie cała proces składa się z kilkukrotnego wybierania przycisku „Next”, bo program sam wykryje domyślny język systemu i w takim też zainstaluje gadżety.

3. Po instalacji okno z gadżetami powinno samoczynnie się uruchomić. Jeśli jednak tak się nie stanie, wystarczy na pulpicie kliknąć prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać „Gadżety”. Uruchomi się okno z galerią gadżetów i teraz wystarczy tylko przeciągnąć ulubiony gadżet na pulpit i ewentualnie dodatkowo go skonfigurować.

Gadżety pulpitu w Windows 10 / fot. galaktyczny.pl
Gadżety pulpitu w Windows 10 / fot. galaktyczny.pl

 

Są dostępne wszystkie gadżety, które znamy z Windowsa 7, ale możemy też pobrać kilka dodatkowych, stworznych przez autora programu. Możemy zatem wyciągnąć na pulpit zegar ze wskazówkami (jest 8 styli zegara), miernik wykorzystania pamięci RAM i CPU, Kalendarz, Nagłówki RSS czy chociażby Pogodę, choć z tym ostatnim zauważyłem u siebie problemy, bo nie łączy się z usługą i nie wyszukuje wskazanego miasta. Też tak macie?

Aktualne ceny:
Windows 10 Home OEM PL (64-bit)  |  Windows 10 Pro OEM PL (64-bit)
Windows 10 Home BOX PL (64-bit)  |  Windows 10 Pro BOX PL (64-bit)

źródło: GadgetsRevived