W sierpniu bieżącego roku Samsung zaprezentował swój najnowszy phablet Galaxy Note 5, który posiada kilka nowych i ciekawych funkcji względem poprzedników. Jedną z ciekawszych jest możliwość wykonania szybkich notatek po wyciągnięciu rysika, bez potrzeby uruchamiania ekranu. Nie trzeba było czekać na sposób, by uzyskać tę samą funkcję na poprzednich urządzeniach z serii Galaxy Note.

Dokładnie chodzi o użytkownika xperiacle z forum XDA-Developers, który powinien być Wam znany z poprzednich Galaktycznych Poradników Plus związanych z trybami Wiele Okien i Okno Rysika. Tym razem napisał bardzo prostą aplikację, która jest niejako przedłużeniem preinstalowanej Notatki z Akcji, z tą różnicą, że tutaj tło jest zupełnie czarne (tak jakby ekran był wyłączony). Aplikacja uruchamia się automatycznie zaraz po wyciągnięciu rysika S-Pen, gdy ekran urządzenia jest wyłączony. Nie mamy tutaj oczywiście takich funkcji jak zmiana koloru pisaka czy jego grubości (nie licząc pogrubienie poprzez mocniejsze dociśnięcie rysika do ekranu), bo to wszystko dostępne jest w głównej aplikacji do notatek. Szybkie notowanie, jak zresztą sama nazwa wskazuje, pozwala nam stworzyć błyskawiczną notatkę od razu po wyjęciu rysika. Próbka możliwości na poniższym screenie.

Szybka notatka / fot. galaktyczny.pl
Szybka notatka / fot. galaktyczny.pl

 

Nie ma tu zbytnio co owijać w bawełnę, bo aplikacja jest naprawdę banalna w użyciu. Aplikacja jest dostępna na chwilę obecną jedynie w odpowiednim wątku na forum XDA-Developers – link poniżej. Aby pobrać wystarczy przejść do załączników w pierwszym poście i pobrać wersję z najwyższym aktualnie dostępnym numerem wersji. Na chwilę obecną jest to v1.3, a sam plik waży niecałe 15 MB.

Pobierz aplikację „Screen Off Memo”

Zaraz po pobraniu pliku apk na telefon, należy go uruchomić i zainstalować. Możliwe, że będzie wymagane zezwolenie na instalację aplikacji z nieznanych źródeł (Ustawienia > Ogólne > Bezpieczeństwo > Nieznane źródła), jeżeli nigdy wcześniej nie było to robionie, a pojawił się stosowny komunikat po uruchomieniu instalatora. Po procesie instalacji należy koniecznie uruchomić aplikację po raz pierwszy, gdzie zostanie wyświetlony krótki opis aplikacji. Teraz wystarczy wybrać opcję CLOSE, a następnie wyjść z aplikacji, zablokować ekran, wyciągnąć rysik i przekonać się na własnym urządzeniu jak działa nowa opcja z Galaxy Note 5.

Jeżeli chcesz, żeby ekran był automatycznie blokowany po wsunięciu rysika, zamiast pozostawać na ekranie blokady przez parę sekund, należy przejść do:

Ustawienia > Ogólne > Bezpieczeństwo > Administratorzy urządzenia > Screen Off Memo > Uaktywnij.

To już by było na tyle w tym Galaktycznym Poradniku. Mam nadzieje, że przypadła Wam do gustu wyżej opisana aplikacja „Screen Off Memo” i będziecie używać jej na swoim Galaxy Note. Standardowo zapraszam do przejrzenia poprzednich publikacji z serii Galaktyczny Poradnik Plus i Galaktyczny Poradnik.

Aktualizacja:

Ostatnio w Google Play pojawiła się wersja Pro tej aplikacji w cenie 4.99 zł. W odróżnieniu od wersji podstawowej, umożliwia ona ukrycie górnego paska z opcjami, tak że po wysunięciu rysika ekran pozostanie w pełni czarny i będzie można na nim pisać (można chwilowo wyświetlić te opcje poprzez zakrycie czujnika zbliżeniowego). Dodatkowo wersja ta cechuje się możliwością wyświetlenia poprzedniej notatki, opcją wyboru rodzaju pisaka i grubości jego wirtualnej końcówki czy też możliwością uruchomienia tejże aplikacji zawsze po wyciągnięciu rysika nawet przy włączonym ekranie. Aplikacja posiada również opcjonalną usługę pozwalającą ominąć włączanie się ekranu blokady po wyjęciu S-Pena, tak żeby przejść od razu do Screen Off Memo. Niestety ta usługa jak na razie przysparza trochę problemów przy normalnym odblokowywaniu telefonu, dodatkowo może negatywnie wpłynąć na czas pracy na baterii. Wszystkie wspomniane funkcje można włączyć w ustawieniach aplikacji, a przejść do nich można poprzez wciśnięcie klawiszu wstecz w telefonie a następnie wybraniu ikonki koła zębatego u dołu ekranu. Warto zauważyć również, że przy pierwszym włączeniu aplikacja prosi o uprawnienia administratora aby umożliwić automatyczne wyłączanie ekranu po włożeniu rysika.

12 KOMENTARZE

  1. Witam, podczas próby instalacji aplikacji na Note 3 pojawia się komunikat „wystąpł problem podczas analizy pakietu” o co chodzi ? pozdrawiam

  2. Opcja autoblokowania po wsunięciu rysika nie działa, mimo zastosowania podanych ustawień. Reszta ok. Dziękuję.
    (Note 4, And. 5.1.1)

  3. jak na note 4 uzywac tego. bo tam chyba jest taka opcja dostepna od reki bez instalowania . blokuje ekran wyjmuje rysik zeby piac po ekranie i nic help! ? 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj