O ile się nie mylę to Asus Transformer był pierwszym tabletem ze stacją dokującą w formie klawiatury. Kategoria tych urządzeń przez ostatnie lata bardzo się rozrosła i widać, że trend wcale nie maleje. Szczególnie można to było zauważyć w ostatnim czasie, gdzie pojawił się Surface od Microsoftu, a ostatnio Pixel C czy też nasz rodzimy Kruger&Matz EDGE 1161. Teraz przyszedł czas na Della, starego wyjadacza na rynku komputerów, który przygotował niezwykle interesujący tablet Dell XPS 12 (9250). 

Mówiłem już, że mam ogromny sentyment do Della? Hmm, pewnie niejednokrotnie, ale nic nie bierze się z przypadku. Mam trochę urządzeń tego amerykańskiego producenta i nigdy mnie nie zawiodły, a to przy codzienniej pracy liczy się najbardziej. Z chęcią więc sprawdziłbym cow rzeczywistości potrafi nowa hybryda XPS 12, bo muszę przyznać, że specyfikacja jest imponująca.

Biorąc pod uwagę ekran, to XPS 12 może pochwalić się 12,5-calową przekątną, więc nieco większą niż w przypadku hybrydy od Microsoftu czy Kruger&Matz. Do tego dochodzi jeszcze bardzo wysoka rozdzielczość 4K, która według mnie jest trochę na pokaz, bo w zupełności przy takiej wielkości matrycy Full HD jest wystarczające. Na szczęście taka wersja z niższą rozdzielczością też będzie, więc już nie muszę kręcić nosem. Warto tutaj zaznaczyć, że matryca została wykonana w technologii IGZO od firmy Sharp, ma około 400 nitów jasności, a zagęszczenie pikseli przekracza 350 ppi. Ponadto nowy tablet będzie miał wsparcie dla aktywnego pióra, co z pewnością ułatwi tworzenie różnych zapisków.

Dell XPS 12 (9250) / fot. WinFuture
Dell XPS 12 (9250) / fot. WinFuture

 

Pod obudową znajdziemy procesor Intel Core M (Skylake), ale dokładne oznaczenie modelu nie jest jeszcze znane. Do tego dojdzie 4 lub 8 GB pamięci RAM, a pamięć wewnętrzna będzie w formie dysku SSD na nowym typie złącza M.2 SATA. Na pokładzie będzie też 8-megapikselowy aparat z tyłu i 5-megapikselowa kamerka nad ekranem, slot microSD na dodatkową pamięć, dwa złącza USB typu C kompatybilne też z Thunderboltem i modem LTE jako opcja. Będzie też Wi-Fi i Bluetooth, ale o GPS nic nie wspomniano, co niektórych może dziwić. To jednak nie koniec złączy, bo resztę mamy w klawiaturze, a w zasadzie w klawiaturach, bo będą dwie. Jak się dowiadujemy, będzie podstawowa, bardzo smukła klawiatura, ale też ta większa i lepiej wyposażona. Lepiej, bo oprócz klasycznej wielkości przycisków będzie posiadała regulowane podświetlenie, dodatkowe złącza w postaci dwóch USB 3.0, wyjścia HDMI i jeszcze jednego USB typu C. Ciekawostką jest też spora płytka dotykowa, która ma być wykonana ze szła.

Dell XPS 12 (9250) / fot. WinFuture
Dell XPS 12 (9250) / fot. WinFuture

 

Tablet z klawiaturą Dell XPS 12 zapowiada się świetnie i może stać się najlepszym urządzeniem w swojej kategorii, tak przynajmniej czuję. Urządzenie nie zostało jeszcze wycenione, ale być może już wkrótce dowiemy się, ile przyjdzie za niego zapłacić, bo jego premiera na sklepowych półkach ma odbyć się w tym miesiącu, październiku. Prawdopodobnie będzie to konferencja Dell World 2015 rozpoczynająca się za niecałe trzy tygodnie w Austin (Texas) w Stanach Zjednoczonych.

źródło: WinFuture przez Tabletowo