Na początku warto napisać, czym dokładnie zajmuje się firma Haier i skąd pochodzi. Haier to międzynarodowa firma produkująca elektronikę użytkową i AGD, a swoją siedzibę ma w mieście Qingdao w Chinach. Z okazji targów CES 2016, Chińczycy ogłosili swoje wejście na rynek ultra-przenośnych komputerów i przedstawili dwa modele – Cloudbook (HT1401) oraz pierwszego ultrabooka.

Jak chwali się sam producent, ich nowe urządzenia są wydajne i wyposażone w najnowsze technologie. Zacznijmy od omówienia Cloudbook HT1401, które działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10. Elegancji natomiast nadaje mu biała obudowa, która wielu osobą może przypaść do gustu.

Komputer ma nietypowy, bo 14,1-calowy ekran i zasilany jest przez procesor Intel z rodziny Bay Trail, a ten zaś wspiera 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Skoro jesteśmy już przy pamięci, to warto dodać, że w tym modelu znajdziemy 32 GB pamięci wewnętrznej na dane, ale jakby to okazało się za mało, producent pomyślał o jej rozszerzeniu dzięki wejściu na kartę microSD (maksymalnie 64 GB). A jeśli i to okaże się mało, to producent oferuje w prezencie aż 100 GB przestrzeni w chmurze przez rok. Inną równie ważną kwestią w takich sprzętach jest ich bateria. Cloudbook HT1401 może pochwalić się akumulatorem o pojemności aż 10000 mAh, a Haier gwarantuje, że wystarczy to na użytkowanie przez 6 do 8 godzin.

 

Haier Cloudbook HT1401
Haier Cloudbook HT1401 / fot Haier 

Ten ultra-przenośny komputer jest również wyposażony w dwa wejścia USB oraz HDMI. Posiada też Bluetooth 4.0 i Wi-Fi w standardzie n. Wszystkie technologie są zamknięte w cienkiej (2 cm) i lekkiej (1,21 kg) obudowie. Podsumowując, Cloudbook HT1401 jest jak Chromebook, ale z oprogramowaniem Windows 10.

Drugą nowością Chińczyków, jaką pokazali na tegorocznych targach CES, jest Ultrabook. Ma on ekran o wielkości 13,3 cala i rozdzielczości Full HD. Urządzenie to, podobnie jak Cloudbook HT1401, pracuje w oparciu o system Windows 10. Jak zaznacza producent, Ultrabook łączy w sobie mobilność i świetny wygląd i co do tego drugiego, trudno się nie zgodzić. Co do potwierdzenia mobilności będziemy musieli trochę poczekać do czasu pierwszych komentarzy.

Haier Ultrabook
Haier Ultrabook / fot. Haier

 

Specyfikacja obejmuje dysk SSD 128 GB, 4 GB pamięci RAM, 2 wejścia USB 3.0, wejście microHDMI, złącze zasilania, czytnik kart pamięci SD i slot na kartę SIM LTE. Ponoć Ultrabook od Haier jest bardziej wydajny i wielofunkcyjny od tabletów dotykowych, ale ma również świetnie nadawać się do pracy w każdych warunkach. Sprzęt jest lekki, bo waży 1,3 kg i smukły, ponieważ grubość wynosi 1,2 cm. Bateria litowo-polimerowa 26 Wh umożliwia korzystanie z komputera przez cały dzień. Tutaj zaznaczam, że odnosi się to do trybu pracy w formie korzystania z Internetu poprzez Wi-Fi.

Cloudbook HT1401 będzie dostępny w Europie w ostatnim trymestrze 2016 roku, w kolorze białym, w cenie od 229 euro (ok. 990 złotych). Ultrabook z kolei trafi do europejskich krajów w drugim trymestrze 2016, w kolorze pozłacanym, w cenie od 549,90 euro (ok. 2375 złotych).

źródło: Haier