Tak jak przypuszczano, HP Elite x3 został wczoraj zaprezentowany na MWC 2016. O tym smartfonie dowiedzieliśmy się całkiem sporo już w piątek i większość z tych informacji się potwierdziła. Elite x3 jest tym samym najnowszym członkiem w systemie Windows 10 i to nie byle jakim, bo specyfikacja stoi na najwyższym poziomie.

HP Elite x3 wyróżnia się na tle innych smartfonów z systemem Windows od Microsoftu, a to za sprawą nietypowego głośnika na dolnej ramce. Na grubość ramek nie ma co narzekać, bo są one całkiem smukłe, przez co przód urządzenia wygląda bardzo elegancko. Niestety obudowa została wykonana z plastiku, a samo HP skupiło się głównie na specyfikacji i funkcjach dla biznesu.

No właśnie specyfikacja. Ją już poznaliśmy kilka dni temu i większość z tych danych się potwierdziła. HP Elite x3 ma 5,96-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości QHD, więc multimedia i wszelkiego rodzaju inne treści, które będziemy obserwować na ekranie będzie czystą przyjemnością. Centrum obliczeniowe stanowi 4-rdzeniowa jednostka Snapdragon 820, która w połączeniu z 4 GB RAM czyni smartfon prawdziwym potworem wydajności. Pamięć wbudowana to 64 GB i jest to dwa razy więcej od standardu jaki występuje w urządzeniach z Androidem. Jeśli ona okaże się za mała, jest możliwość rozbudowy dzięki slotowi na kartę microSD.

fot. HP
fot. HP

 

Dodatkowo smartfon dostał 16-megapikselowy aparat główny z diodą LED i 8-megapikselową kamerkę z przodu. Z pewnością miłośnicy fotografii będą mogli się popisać, ale jak już pisałem w poprzednim artykule, z oceną jakości wykonywanych zdjęć musimy się jeszcze wstrzymać. Przynajmniej do czasu, kiedy smartfon trafi do pierwszych testerów lub ktoś wrzuci przykładowe fotki z targów.

HP Elite x3
HP Elite x3 / fot. HP

 

Nie wiadomo nic odnośnie baterii. Trochę to dziwne, bo jeszcze rozumiem, że w plotkach mogliśmy o niej nie słyszeć, ale przy oficjalnej premierze producent nie powinien pomijać tak istotnej informacji. Czyżby akumulator miałby być piętą achillesową w HP Elite x3? Smartfon mierzy 161,8 x 83,5 x 7,8 mm i całkiem sporo waży, bo aż 195 gramów. Nad pracą czuwać będzie Windows 10, ale reszta specyfikacji obejmuje skaner tęczówki oka, skaner odcisków palców, dwa głośniki stereo B&O, USP typu C oraz bezprzewodowe ładowanie.

HP Elite x3
HP Elite x3 / fot. HP

 

Na końcu należy wspomnieć, że Elite x3 otrzymał pełne wsparcie dla funkcji Continuum. Dodatkowo firma HP zaprezentowała stację dokującą, która ułatwia podłączenie zewnętrznego monitora za pośrednictwem złącza DisplayPort. Poza tym, smartfon obsługuje HP Workspace, czyli katalog aplikacji stworzony przez Amerykanów w celu zapewnienia dostępu do wirtualnych aplikacji. Inaczej mówiąc, HP Workspace tworzy wirtualny komputer, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do firmowych starannie dobranych katalogów z aplikacjami. Ważne dokumenty, pliki itp. można zabezpieczyć na przykład za pomocą skanera tęczówki oka lub odcisku palca.

W tej chwili nie wiadomo kiedy, gdzie i za ile dostępny będzie HP Elite x3.

źródło: HP przez PhoneArena