Mobile World Congress to ogromne targi, gdzie swoje produkty i rozwiązania prezentuje kilkaset firm, tych mniej lub bardziej znanych. Wiemy już co pokazał między innymi Samsung czy Huawei, ale swoje do powiedzenia ma też amerykański CAT, który znany jest głównie z produkcji potężnych maszyn budowlanych, ale też wzmocnionych, odpornych na coraz więcej smartfonów. Na MWC 2016 nowością jest CAT S60. 

Muszę przyznać, że jak pierwszy raz zobaczyłem kamerę termowizyjną doczepianą do iPhone’a, to kolokwialnie pisząc, zlałem temat, bo nie sądziłem, że to rzeczywiście działa. Wystarczyła jednak wizyta na stoisku CAT i prezentacja możliwości najnowszego smartfonu, bym od razu zmienił zdanie. CAT S60 to najnowszy, można rzecz flagowy smartfon od Caterpillara i pierwszy na świecie, który został wyposażony w kamerę termowizyjną. Jak się okazuje, jest to całkiem zaawansowana technologia, która pochodzi od najlepszych, bo kamerę dostarczył FLIR – światowy lider w projektowaniu i produkcji kamer do obrazowania termicznego.

Jak to działa? Sam byłem bardzo ciekawy, bo w końcu to pierwszy taki smartfon. CAT S60 ma 13-megapikselowy aparat, a tuż nad nim znajduje się kamera termowizyjna od FLIR. Z kolei w oprogramowaniu, którym jest najnowszy Android 6.0 Marshmallow mamy specjalną aplikację, która wygląda trochę tak jak ta od zwykłego aparatu. I tu zaczyna się zabawa, bo po włączeniu, możemy za pomocą smartfonu widzieć jak predator, rozpoznając charakterystykę termiczną obiektów. Przykładowo jeśli przed nami znajduje się człowiek sączący zimne piwo, sylwetka będzie w żółto-pomarańczowo-czerwonych kolorach, a ciecz w kuflu niebieska. Oczywiście jest to najprostsza metoda wykorzystania tego typu kamery, ale możliwości jest znacznie więcej. Telefonu z termowizją może użyć chociażby elektryk, by sprawdzić ułożenie przewodów, policjant na miejscu akcji, by określić czy w skradzionym samochodzie znajdowały się inne osoby, a nawet dziennikarz technologiczny, który chce zobaczyć do jakich temperatur „rozpędza” się Snapdragon w Xperii.

Jak dowiedziałem się od jednego z pracowników, zakres temperatury wynosi od 0 do 100 stopni, zasięg to z kolei około 15-20 metrów, a kamera określa temperaturę z dokładnością do +/- 1 stopnia. Co ciekawe, w aplikacji można wyłączyć podgląd z normalnej kamery i uzyskać tylko pomiar termalny. Jeśli jednak działają obydwie kamery jesteśmy w stanie rozpoznać obiekty czy ludzką sylwetkę i wszystko po prostu jest wyraźniejsze. Aplikacja umożliwia też sprawdzenie temperatury w konkretnym miejscu, zarówno podczas podglądu i po zrobieniu zdjęcia. Wystarczy ustawić wskaźnik w odpowiednim miejscu.

Trzeba też zaznaczyć, że CAT S60 to smartfon to zadań specjalnych, zresztą jak na Caterpillara przystało. Potrafi znieść naprawdę sporo, od upadków z wysokości 1,8m (jest zgodny z wojskową normą MIL Spec 810G) po zanurzenie w wodze do aż 5 metrów. Jest to pierwszy smartfon na całym globie, który może pływać przez godzinę na głębokości dochodzącej do 5 metrów. Co więcej, pod wodą można też robić zdjęcia. Do tego dochodzi Gorilla Glass 4 na ekranie i wzmocniona obudowa, którą z całą pewnością można określić też pancerną patrząc na inne smartfony.

CAT S60 nie jest dla wszystkich, a na pewno nie dla typowego użytkownika, który przegląda Internet, gada cały dzień przez Messengera i wrzuca fotki na Insta. Owszem, CAT też to potrafi, ale jest skierowany do specyficznej grupy odbiorców, którzy od smartfonu oczekują znacznie więcej. Jednak, mimo odpornej, grubej obudowy i militarnych wręcz rozwiązań smartfon może pochwalić się całkiem mocną specyfikacją. W środku siedzi Snapdragon 617, 3 GB pamięci RAM i 32 GB tej na dane, a obraz wyświetlany jest na 4,7-calowym ekranie w rozdzielczości HD. Ekran charakteryzuje się wysoką jasnością na poziomie 540 nitów, więc bez problemu wszystko na odczytamy, nawet będąc w berberyjskiej wiosce przy 50 stopniach Celsjusza. Smartfon ponadto wspiera łączność LTE, ma 5-megapikselową kamerkę z przodu i baterię o pojemności 3800 mAh. Pytałem, jak dużo prądu zabiera aktywna kamera termowizyjna, ale żaden z pracowników nie był w stanie tego określić.

Wprowadzenie CAT S60 do sprzedaży planowane jest na czerwiec tego roku, a jego cena wyniesie 599-649 euro, czyli prosto licząc, około 2700-2900 złotych.

Łączność na MWC 2016 w Barcelonie zapewnia T-Mobile