Upday to nowy agregator treści, który zadebiutował razem z Samsungiem Galaxy S7 i Galaxy S7 edge i w nich też jest fabrycznie zainstalowany. Zastąpił niezbyt lubianego przeze mnie Flipboarda, którego w zasadzie zawsze wyłączałem na etapie wstępnej konfiguracji jakiegoś urządzenia Galaxy. Nowej aplikacji trochę przyjrzałem się przy okazji wpisu o kilku ciekawych funkcjach jakie znajdziemy w Galaxy S7. Teraz mogę Wam napisać, że w aplikacji upday możecie już znaleźć newsy z galaktycznego.

Usługa upday zbiera informacje ze stron na podstawie kanałów RSS, co raczej jest znanym mechanizmem w sieci. Takie aplikacje są przydatne, choć wszystko zależy od formy w jakiej przekazywane są informacje i komfortu obsługi. Niezaprzeczalnym plusem jest jednak to, że informacje z wszystkich ulubionych serwisów mamy w jednej aplikacji i nie musimy przeskakiwać między stronami w przeglądarce. W upday mamy dostęp do tak zwanych „top newsów”, ale możemy też stworzyć własną listę wiadomości z interesujących nas kategorii. A tych jest całkiem sporo, które z kolei są podzielone jeszcze na podkategorie. Szkoda, tylko że nie można wybrać konkretnego źródła informacji. Jak się jednak dowiedziałem, wkrótce pojawi się możliwość wyboru źrodeł, których użytkownik nie chce widzieć (tzw. „blacklisting”). To sprawi, że nasza lista będzie jeszcze lepiej spersonalizowana. Aby zacząć wystarczy wybrać trzy, a skoro już to czytacie, to zachęcam do zaznaczenia kategorii Technologie, gdzie znajduje się artykuły z galaktycznego.

Upday jest w Galaxy S7 i Galaxy S7 edge jako lista newsów na jednym z pulpitów, ale może też działać jako osobna aplikacja z powiadomieniami. Niestety jest pewne ograniczenie – aplikację upday w obecnej chwili można zainstalować tylko na urządzeniach z firmy Samsung. Ja sprawdzałem na Galaxy S7, ale też na pierwszej generacji Galaxy A5 (co zresztą widać na zdjęciu powyżej) i działa bez problemu. Aplikację można pobrać w sklepie Play.

Korzystacie, albo macie zamiar sprawdzić?