Odpowiednie wersje systemu Android posiadają nazwy związane z jedzeniem, a na dodatek ułożone są alfabetycznie. W tym roku dotrzemy już do litery N i Google ujawniło oficjalną nazwę nowego robocika. Będzie to Nougat!

Jak wspomniałem we wstępie, Android posiada specyficzny system nazewnictwa. Tym samym przebrnęliśmy już przez szarlotkę (Apple Pie), chleb bananowy (Banana Bread – choć wbrew nazwie jest to raczej rodzaj ciasta), babeczkę (Cupcake), pączka (Donut), eklerkę (Eclair), mrożony jogurt (Froyo – skrót od nazwy frozen yoghurt), piernik (Gingerbread), plaster miodu (Honeycomb – ten dostępny był tylko na tablety), kanapkę lodową (Ice Cream Sandwich), żelka-fasolkę (Jelly Bean), batona KitKat (Kitkat), lizaka (Lollipop) oraz piankę (Marshmallow). Warto tutaj zaznaczyć, że pierwsze dwie wersje – jeszcze jako beta – nazywały się Astro oraz Bender, jednak ze względu na prawa autorskie w kwietniu 2009 roku nadano im określenia zgodne z dalszym „systemem”. Wspomnę także, że kolejna literka alfabetu, nie oznacza kolejnej cyferki – w końcu trzynasta wersja systemu (Marshmallow) posiada numer 6.0. Myślę jednak, że są to rzeczy, o których wie każdy użytkownik systemu Android.

Nie każdy jednak wie, że Google ujawniło dzisiaj nazwę najnowszej wersji i będzie to Nougat.  Chciałbym tutaj też wyjaśnić, czym dokładnie jest nugat, bo mam nadzieję, że nie jestem jedyną osobą, która musiała to zweryfikować. Jest to deser zbudowany z syropu gotowanego z miodem, piany ubitej z białek oraz siekanymi orzechami włoskimi lub migdałami. Na właśnie takim nugacie stoi zielony robocik na poniższym zdjęciu.

Figura Android Nougat
Figura Android Nougat / fot. GSMArena

 

Widzimy więc tendecję Google do nazw niekomercyjnych, jak to miało miejsce w przypadku wersji 4.2-4.3 (Jelly Bean) oraz 4,4 (KitKat). Prawdopodobnie jest to powód, dla którego system ten, wbrew wielu spekulacjom, nie nazywa się Nutella. Warto jeszcze wspomnieć, że Google prowadziło konkurs na wymyślenie nazwy Androida i pozwolę sobie tutaj przytoczyć jedną z propozycji, jaką miałem okazję zobaczyć na Twitterze.

Android (N)inja – ponieważ Twoje urządzenie nigdy go nie zobaczy.

Dowcip, choć śmieszny, jest też dotychczas prawdziwy, ale mamy nadzieję, że tym razem tak nie będzie. Google niezbyt skutecznie, ale dąży do zmniejszenia fragmentacji systemu i trzymamy kciuki za to, że Nougat nam w tym pomoże. HTC wykazało się dobrym podejściem i już teraz zapowiedziało najnowszego robocika na swoje topowe smartfony.

AKTUALIZACJA: Według tego filmu, który został wrzucony na oficjalny kanał Android na YouTube, Nougat otrzyma oznaczenie 7.0. Jest to oficjalne wideo promujące tę wersję systemu, a więc informacja jest już potwierdzona. Dodatkowo, wcześniej na Developer Preview miała pojawiać się godzina 7:00, co zwiastowało właśnie to oznaczenie cyfrowe. Czy to dobrze? Nadzieję, że zmiana pierwszej cyfry poniesie za sobą także duże poprawki systemowe, ale to zweryfikuje czas.

źródło: GSMArena