Coraz więcej pojawia się urządzeń, które mają USB Type C i co ciekawe, nie są to tylko smartfony, ale też komputery przenośne, tablety, pamięci, a nawet huby USB. Mówi się też, że w ciągu kilku najbliższych lat (niektóre dane mówią o roku 2020, inne 2022), nowy typ złącza stanie się standardem i tym samym będzie popularniejszy od obecnie panującego microUSB. Skoro coraz więcej smartfonów ma nowe złącze to postanowiłem przyjrzeć się im bliżej, a szczególnie tym, które możemy kupić w Polsce. 

Co to jest USB Type C?

Zanim zobaczycie smartfony, trzeba wyjaśnić sobie co to jest USB Type C lub korzystając z polskiej, ale rzadziej wykorzystywanej nazwy USB typu C. Dlaczego? Bo niektórzy użytkownicy (tak, ja też byłem kiedyś wśród nich) nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czym jest nowe złącze USB Type C. Po pierwsze, USB Type C to nowy rodzaj wtyczki, co rozumie się przez jej nowy, symetryczny kształt, a także bezpośredniego następcę microUSB. To dzięki odwracalnej końcówce dużo wygodniej się z niej korzysta, bez zastanawiania się i obracania, gdy chcemy przykładowo podłączyć smartfon do ładowarki. Sprawdza się to też w nocy, bo jak wiadomo, z obecnym microUSB jest tak, że udaje się go włożyć dopiero za trzecim razem. Po drugie, USB Type C i USB 3.1 gen 1 (dawniej zwany jako USB 3.1) czy USB 3.1 gen 2 to nie to samo. USB 3.0 czy nowsza wersja USB 3.1 gen 1 to nowy standard przepustowości i możliwości interfejsu. Warto wspomnieć, że ten najnowszy, czyli USB 3.1, który do powszechnego użytku wszedł raptem w ubiegłym roku zapewnia transfer danych dochodzący do 1,25 GB/s i moc do 100W.

Obecność USB Type C w smartfonie nie jest jednoznaczne z tym, że dane będą kopiowały się z wyższą prędkością, a bateria będzie ładować się szybciej. To zależy też od standardu USB jaki został zastosowany i innych technologii wspomagających ładowanie (np. Quick Charge). Przykładowo, w takim Huawei P9 jest USB Type C, więc mamy symetryczne złącze w telefonie i wtyczkę przy ładowarce, ale starszy standard USB 2.0 nie powoduje wzrostu prędkości transferu danych. Gdyby było tam chociażby USB 3.0 to byłoby zupełnie inaczej. W zasadzie, niewiele smartfonów może się pochwalić nową wtyczką i nowym standardem, a dopiero to daje nam pełnię możliwości. Ale wszystko przed nami i na pewno ilość urządzeń z USB Type C i szybszym transferem będzie wzrastać.

Kompatybilność

Wraz z nowym standardem, nieważne czy interfejsu czy typu samego złącza, zawsze pojawia się kwestia kompatybilności. Nawet teraz spotykam osoby, które podczas zakupu laptopa zapytają się czy USB 3.0 (przeważnie w kolorze niebieskim) jest kompatybilne wstecz i czy wkładając pendrive’a z USB 2.0 będzie on działał. Tak, biorąc pod uwagę standard i przepustowość złącza USB, kompatybilność wsteczna będzie zachowana, ale rzecz jasna, będa odczuwalne różnice w szybkości transferu danych (przykładowo do USB 3.0 można włożyć pamięć flash z USB 2.0, ale będzie działać z niższą maksymalną prędkością). Patrząc jednak na typy złączy USB, tutaj już nie jest tak kolorowo. USB Type C ze względu na symetryczną wtyczkę i złącze nie jest kompatybilne wstecz. Ale i na to jest rozwiązanie, które wcale nie musi być drogie. Wystarczy kupić adapter ze złącza microUSB na USB Type C i problem z głowy. Można korzystać ze wszystkich akcesoriów jak np. ładowarka samochodowa.

USB Power Delivery

W przypadku USB Type C trzeba poruszyć też temat USB PD, czyli USB Power Delivery. Nie chodzi tutaj już o smartfony czy tablety, a bardziej o przenośne komputery, które wykorzystują to złącze do ładowania. USB PD potrafi dostarczyć nawet 100W mocy, więc bez problemu można naładować baterię w laptopie (te ultra-mobilne potrzebują przeważnie 45-65W). Ale co ciekawsze, USB PD działa dwukierunkowo co oznacza, że z laptopa można też naładować baterię w smartfonie, bez konieczności przerywania transferu danych.

USB Type C w Macbooku
USB Type C w Macbooku / fot. wikimedia.org

 

Takie rozwiązanie nie dość, że pomoże ustandaryzować złącze ładowania w komputerach przenośnych to jeszcze sprawi, że będą smuklejsze, a co za tym idzie lżejsze. USB Type C ma około 2,5 mm grubości, więc jest znacznie cieńsze niż większość prostokątnych czy okrągłych wtyczek do ładowania. Trzeba jednak pamiętać, że sama obecność złącza USB Type C w laptopie nie świadczy o tym, że można je ładować – musi wspierać jeszcze standard USB Power Delivery.

 


SPIS TREŚCI:

  1. CO TO JEST USB TYPE C? | KOMPATYBILNOŚĆ | USB POWER DEILVERY
  2. WYBRANE SMARTFONY Z USB TYPE C