Android Nougat to ostatnimi czasy prawdopodobnie jeden z kluczowych tematów w świecie technologii mobilnej. Dowiadujemy się o tym systemie coraz więcej. Zaczęło się od nazwy, poprzez pokazywanie źródła zainstalowanej aplikacji, aż do verified boot, które może zaboleć wielu deweloperów. Teraz dowiadujemy się, kiedy pojawi się Android 7.0 Nougat, a w każdym razie tak przynajmniej twierdzą niektóre źródła.

Kiedy nastąpi premiera najnowszej wersji Androida? Według Evana Blassa, znanego w branży z licznych i co ważne trafnych przecieków, nowy Nougat pojawi się już w przyszłym miesiącu. Informacja ta została umieszczona na jego koncie na Twitterze, a sam post możecie zobaczyć poniżej.

Potwierdzeniem tych słów jest fakt, że użytkownik Reddita, Brian Moyano zauważył, że Nougat w wersji do testów, jakiego otrzymał poprzez OTA na swojego Nexusa 6P posiada „R” zamiast „P” w numerze buildu. Ma to oznaczać release (ujawnienie, wypuszczenie) zamiast poprzedniego preview (podgląd przedpremierowy).

https://twitter.com/evleaks/status/759266685891248131

Niestety, jak widzicie ten tweet zawiera także inną informację. Otóż, przynajmniej według Blassa, Nexus 5 nie otrzyma aktualizacji do Androida 7.0 Nougat. Smartfon ten został wypuszczony na rynek w czwartym kwartale 2013 roku, a więc Google posiada jak najbardziej uzasadnione powody, by go nie aktualizować. Według polityki giganta z Mountain View, urządzenia powinny być wspierane przez 2 lata – co przekłada się na dwie duże aktualizacje (major updates), które ten smartfon już otrzymał.

Jest jeszcze dobra informacja na koniec. Otóż użytkownicy forum XDA Developers odnaleźli w sieci link do Androida w wersji Nougat dla Huawei P9. Jest to oczywście beta, a więc chętni instalują ją na własną odpowiedzialność. Ale skąd ten link? Prowadzi on do… oficjalnej strony tego producenta. Zresztą, jeśli chcecie – sprawdźcie sami. Sam system to nie tylko Android Nougat, ale także nowe EMUI 5.0, o którym pisałem co nieco wcześniej. Zalecam instalowanie tej wersji, która bądź co bądź pochodzi przecieku tylko zaawansowanym użytkownikom, którzy wiedzą jak to zrobić i są świadomi tego, jakie konsekwencje są z tym związane. Nie mniej, taki przeciek może oznaczać jedno, aktualizacja do Nougata dla Huawei P9 może pojawić się znacznie szybciej niż myślimy.

źródło: @EvLeaks przez PhoneArena
źródło grafiki głównej: TheVerge