Telefony chińskie, choć sprzedają się dobrze, na ogół nie wyznaczają trendów. Mimo tego, że często mają więcej pamięci RAM, ekran w wyższej rozdzielczości czy po prostu lepsze parametry niż konkurencja, raczej nie wyznaczają nowych trendów tylko je powielają. Nieco inaczej jest tym razem. Xiaomi po raz kolejny łamie stereotypy dotyczące telefonów z Dalekiego Wschodu i szykuje Xiaomi Mi 5s ze Snapdragon Sense ID, czyli ultradźwiękowym czytnikiem linii papilarnych przygotowanym przez Qualcomma.

Na sam początek należałoby co nieco wyjaśnić o samym Xiaomi Mi 5S, ponieważ z różnych przyczyn nie został on opisany na Galaktycznym w osobnym artykule. Jest to najnowszy smartfon Xiaomi, o którym póki co mówią tylko plotki, ma być nieco ulepszoną wersją tegorocznego flagowca. Doczekamy się w nim między innymi 6 GB pamięci RAM, ekranu o rozdzielczości 1440 x 1560 pikseli oraz Snapdragona 821 wspieranego przez Adreno 530. Do tego Xiaomi dorzuca baterię o pojemności 3490 mAh, która powinna wystarczyć na spokojny dzień pracy na telefonie.

Czas jednak wrócić do sedna sprawy, czyli ultradźwiękowego czytnika linii papilarnych od Qualcomma. Sam projekt powstał już nieco ponad półtora roku temu, jednak aż do dziś nie wiedzieliśmy o nim… nic. Od dłuższego czasu pojawiały się plotki, że technologię tą otrzyma Xiaomi Mi 5S, ale wszystko wygląda na to, że plotki potwierdziło poniższe zdjęcie.

Przeciek o Xiaomi 5S, ujawniający jednocześnie Snapdragon Sense ID / fot/ GSMArena
Przeciek o Xiaomi 5S, ujawniający jednocześnie Snapdragon Sense ID / fot/ GSMArena

 

Wiem, że większości z Was chińskie znaki nic nie mówią, ale co nieco można przyjrzeć się grafikom i po chwili zrozumiemy jak działać ma Snapdragon Sense ID. Cała technologia opierać ma się na ultradźwiękowym czytniku ukrytym pod jakąś powierzchnią. Jakąś, bo system ten „obsługuje” szkło, szafir, metale, aluminium i tworzywo sztuczne, więc raczej wszystko co obecnie jest stosowane w smartfonach. Co przynosi to rozwiązanie? Możliwość zmniejszenia lub całkowitego usunięcia ramki, bowiem przy odrobinie wyobraźni, Snapdragon Sense ID można umieścić na przykład pod ekranem. I wszystko wskazuje na to, że pojawi się to już w tym roku w Xiaomi Mi 5s, a więc nie tylko przed każdym innym smartfonem z Androidem, ale także przed iPhone’m, któremu – według niektórych doniesień – Apple miało zaimplementować taką funkcję już w tegorocznej generacji.

źródło: GSMArena
na grafice głównej: Xiaomi Mi 5