Oprogramowanie
Honor 8 fabrycznie działa z Androidem 6.0 Marshmallow i nakładką EMUI 4.1 i na takiej wersji był testowany. Trzeba jednak wspomnieć, że od niedawna jest już w Polsce oficjalna aktualizacja do Nougata i nowszej, piątej wersji interfejsu. Akurat tak się złożyło, że aktualizacja pojawiła się po skończeniu testów.
Nakładka prawie jeden do jeden wyjęta z Huawei P9, choć przez dodatkowy godżibajt pamięci RAM miałem wrażenie, że działa ciut płynniej, a przez jakby bardziej nasycony ekran wygląda lepiej. Najważniejsze różnice można w zasadzie znaleźć w aplikacji aparatu, co głownie zauważymy po innej belce w trybie profesjonalnym.
- Pasek powiadomień wyświetla 9 przełączników z opcją edycji i składa się z dwóch części – Powiadomienia i Skróty.
- W ustawieniach paska powiadomień można wybrać czy procent naładowania baterii ma być w ikonie baterii czy tuż obok.
- Nie ma osobnego miejsca na aplikacje (tzw. drawera), a ikony są rozmieszczone na pulpitach.
- W ustawieniach można zmienić układ ekranu głównego: 4×5, 5×4 lub 5×5 i zapętlanie ekranów głównych.
- Styl ekranu głównego może być w trybie Standardowym lub Prostym (uproszczonym np. dla osób starszych).
- Można wybrać ułożenie przycisków nawigacyjnych.
- Przycisk wiszący – przycisk, który jest przypięty do krawedzi ekranu i po dotknięciu rozwija dostęp do kilku najpotrzebniejszych funkcji.
- Obsługa jedną ręką – wystarczy przesunąć po przyciskach dotykowych, by zmniejszyć obszar ekranu, tak by można było go obsługiwać trzymając telefon w jednej ręce.
- Możemy dodać nowego użytkownika określając miejsca i opcje, do których będzie miał dostęp.
- HiCare – aplikacja, która wyświetla informacje o gwarancji i dane kontaktowe do serwisów.
- Tryb, który chroni przed przypadkowych uruchomieniem funkcji np. w kieszeni.
- Tryb obsługi w rękawiczkach.
- Wi-Fi+ poprawia komfort korzystania z Internetu, przełączając się między znanymi sieciami Wi-Fi, a sieciami komórkowymi.
- Każdy kontakt ma swój unikatowy kod QR, który można wyświetlić na ekranie, gdy chcemy komuś udostępnić numer.
- Jest wbudowana opcja do skanowania wizytówek.
- Nie przeszkadzać – tryb, gdzie dźwięki i alarmy będą włączane tylko w ważnych, zdefiniowanych przypadkach i o określonym czasie.
Funkcje dodatkowe
W kwestii dodatków, bo takimi bez wątpienia są, to czytnik linii papilarnych nie różni się moim zdaniem niczym od Huawei Mate 8 i Huawei P9. Działa z piorunującą szybkością i dokładnością. Od momentu przystawienia palucha do czytnika, do momentu odblokowania mija 0,3-0,4 sekundy, więc narzekać nie da się, żeby człowiek spuchł, szczególnie, że to dwa razy szybciej, niż w takim Nexusie 6.
Do tego nie wolno zapomnieć, że możemy spokojnie, z poziomu ustawień, przykleić dowolną funkcję klawiszowi, jaki jest pod czytnikiem schowany. U mnie, na ten przykład, dotknięcie odblokowuje, kliknięcie robi zrzut ekranu, a przytrzymanie odpala twittera. Dwuklik można z kolei przypisać do latarki, bo to cholernie przydatna opcja. Można też używać czytnika jak menu kontekstowego, gdzie przeciągnięcie z góry na dół otwiera powiadomienia, a miźnięcia na boki pozwalają na przewijanie np. zdjęć w galerii.
Oczywiście za dodatkową funkcję służy klasyczny dla produktów tego producenta combo-port na dual SIM, gdzie możemy wsadzić albo dwie karty SIM, albo jedną i kartę pamięci, nawet do 256 GB.
SPIS TREŚCI:
- Opakowanie, zawartość zestawu. Specyfikacja Honora 8
- Wygląd, wykonanie, konstrukcja. Wyświetlacz
- Oprogramowanie, działanie, funkcje dodatkowe
- Aparat. Przykładowe zdjęcia i filmy
- Wydajność, multimedia. Bateria
- Podsumowanie. Plusy i Minusy