Wszyscy chcą być w czymś pierwsi i idealnie to widać na rynku smartfonów. Smartfon z największą baterią, smartfon z ekranem, który zajmuje najwięcej miejsca, smartfon z podwójnym aparatem z tyłu czy pierwszy z jakimś nowym procesorem. Można by wymieniać tak długo, ale poniekąd sprowadza się to do pierwszego smartfona od Apple, bo gdyby nie premiera iPhone’a w 2007 roku to żaden smartfon nie wyglądałby tak jak teraz. Ostatnio uwagę przykuł kolejny model od Vivo, który jako pierwszy ma czytnik linii papilarnych w ekranie. Ale czy rzeczywiście jest się czym ekscytować?

Czytniki biometryczne są już bardzo często spotykane w smartfonach i w sumie można spotkać je w trzech miejscach – pod ekranem, z tyłu obudowy czy na boku jak chociażby w Xperiach. Czytnik w ekranie to już inna technologia i w sumie zupełna nowość, więc nic dziwnego, że wzbudza tak dużą ciekawość jak tylko coś o tym pojawi się w sieci. No i tutaj wychodzi na to, że Huston, mamy mały problem.

Po pierwsze, sama rejestracja palucha trochę zajmuje, ale akurat nie to tutaj jest istotne, bo w sumie niektóre „klasyczne” czytniki robią to w podobnym czasie. Być może chodzi tutaj o jak najwyższą dokładność, więc jeśli miałbym spędzić pół minuty więcej, by palec był rozpoznawany z wyższą skutecznością to jestem jeszcze w stanie to zaakceptować. Ale taki czytnik póki co nie ma co się równać z „klasycznymi” czytnikami pojemnościowymi, bo jak można zauważyć na filmie, trzeba dłużej i dokładniej przytrzymać palec na ekranie, by został odblokowany. Jeśli zatem myślicie, że wystarczy pacnąć palcem w miejsce na ekranie, by odblokować telefon to jesteście w błędzie.

Wiadomo, że to dopiero początki takiego rozwiązania, więc trzeba to raczej traktować jeszcze jako ciekawostkę, bo krótko mówiąc, działa przeciętnie. Jasne, można to podciągnąć trochę pod technologię przyszłości, ale minie pewnie jeszcze kilka lat zanim będzie to działało tak jak obecnie czytniki pojemnościowe w smartfonach Huawei, Xiaomi czy Samsungu.

Jak na razie, ja zostaję przy normalnym czytniku, ale z chęcią zobaczę co w tej kwestii pokaże Apple w iPhonie 8. Podobno przyszły flagowiec Apple może mieć czytnik w ekranie i jestem pewien, że będzie działał lepiej.

źródło: YouTube