Xiaomi robi naprawdę dobre smartfony, czego dowodem jest chociażby Xiaomi Mi 6, którego recenzję mogliście ostatnio przeczytać. Może nie jest najlepszy ze wszystkich flagowców, ale przede wszystkim jest od nich tańszy i tym właśnie nadrabia. Według mnie nadrabia też nakładką MIUI, przyjazną i funkcjonalną, ale też mocno „pilnującą” tego, żeby nic w tle nie żarło nam baterii. Przez to mogą pojawiać się problemy z powiadomienia w niektórych aplikacjach i ja sam z taką sytuacją się spotkałem. Na szczęście, z drobną pomocą jednego z Was, znalazłem sposób jak to naprawić. 

MIUI 8, czyli w wersji jaka obecnie jest na Xiaomi MI 6 (nie licząc oczywiście MIUI 9 beta, którą można od kilku dni wgrywać) jest cholernie przyjemną, łatwą w użyciu i poukładaną nakładką na Androida. Ma mnóstwo ciekawych funkcji, ale jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić – nie ma nic idealnego. Krótko mówiąc, jeśli nie zmienimy kilku opcji w ustawieniach i poniekąd nie dostosujemy go „pod siebie” to system samoczynnie będzie ubijał aplikacje w tle, stawiając ponad wszystko to, by z baterii uciekało jak najmniej energii, gdy telefon jest w stanie spoczynku. Z jednej strony jest to świetne, bo bateria w smartfonie wystarcza na dłużej, ale z drugiej, może być trochę upierdliwe, jeśli ominie nas ważne powiadomienie. Ja jestem gdzieś po środku, bo istotną rzeczą jest dla mnie jak najdłuższy czas pracy na baterii, ale mam też kilka programów, które chciałbym żeby cały czas działały.

Będzie to zatem krótki poradnik dla użytkowników smartfonów Xiaomi – nie tylko wspomnianego Mi 6, ale też innych jak Mi 5 czy modeli z serii Redmi czy Redmi Note – w którym pokażę Wam gdzie wejść, w co kliknąć i co ustawić żeby system nie blokował aplikacji. Ja zrobiłem to na podstawie aplikacji Yanosik, której używam praktycznie codziennie, a która na MIUI nie pokazywała pływających powiadomień. Wiecie, to te tak zwane dymki, które wyświetlają się zawsze na wierzchu, przykładowo gdy korzystamy z nawigacji Google, ale jednocześnie chcemy mieć podgląd na komunikaty o kontrolach z Yanosika.

Cała operacja zajmie raptem kilka minut, bo trzeba zaznaczyć/włączyć kilka opcji w ustawieniach. Sprowadza się to głównie do tego, by nadać wszystkie uprawnienia danej aplikacji (w tym przypadku Yanosikowi), a także dodać ją do wyjątków w ustawieniach oszczędzania energii i określić co się stanie z danymi pakietowymi, gdy zablokujemy telefon.

Nadanie uprawnień

1. Wejdź do Ustawienia telefonu i przesuń listę niżej do sekcji Ustawienia aplikacji.
2. Wybierz pozycję Uprawnienia, a następnie Inne uprawnienia.
3. Na liście z aplikacjami znajdź  program Yanosik i kliknij.
4. Nadaj wszystkie uprawnienia klikając na każdą pozycję i wybierając opcję Zezwól.

Zmiany w trybie oszczędzania energii

1. Wejdź do Ustawienia telefonu, przesuń niżej i wybierz pozycję Bateria i wydajność.
2. Wybierz opcję Zarządzaj użyciem baterii przez aplikacje.
3. W sekcji Tryby oszczędzania baterii wybierz opcję Nie blokuj.
4. Jeżeli zaznaczona jest opcja Włączony to wybraną aplikację (lub aplikacje) trzeba dodać do wyjątków. W tym celu wybierz pozycję Wybierz aplikacje, kliknij na konkretną aplikację, a następnie zaznacz opcję Bez ograniczeń.

Dane mobilne po zablokowaniu

Ostatnim krokiem jest określenie, czy system ma wyłączyć dane mobilne, gdy urządzenie jest zablokowane (ma wygaszony ekran). Odpowiedź brzmi nie, a poniżej jest instrukcja jak to zrobić.

1. Wejdź do Ustawienia telefonu, wybierz pozycję Bateria i wydajność, a następnie opcję Zasilanie.
2. Kliknij na ikonę ustawień, która znajduje się w prawym górnym rogu.
3. Wybierz pozycję Wyłącz dane mobilne, gdy urządzenie jest zablokowane i zaznacz opcję Nigdy.

Po tym zabiegu, aplikacje które mają być cały czas uruchomione w tle i wyświetlają powiadomienia pływające (tak jak np. Yanosik) powinny już działać bez zarzutu. U mnie wprowadzenie powyższych zmian pomogło, więc na pewno u Was będzie podobnie. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, zostawcie je w komentarzach poniżej. Jeśli będę znał odpowiedź to odpowiem.

Dzięki Łukasz za info!