Google Pixel to tanich nie należy, a sytuacji wcale nie ułatwia fakt, że ma mocno ograniczoną dystrybucję. Smartfonu nie ma oficjalnie dostępnego w Polsce, a nawet jeśli wybralibyśmy się do naszych zachodnich sąsiadów to trzeba wyłożyć jakieś 3300 złotych. Ale jeśli ktoś chce mieć trochę Pixela w swoim smartfonie to jest na to sposób – Pixel Launcher z Androida Oreo. 

Co by jednak nie mówić o smartfonie „made by Google” to trzeba mu przyznać, że nakładkę ma naprawdę ładną. Jest prosta, czytelna i w zasadzie można ją nazwać nakładką na czystego Androida. Do tej pory launcher był dostępny dla smartfonów Google Pixel (przypomnę, że są dwa – Google Pixel i Pixel XL), ale do teraz będą go mogli pobrać niemal wszyscy posiadacze wspieranego smartfona z Androidem.

Pixel Launcher wprowadza sporo nowości, które są w Androidzie Oreo, więc jeśli ktoś nie chce czekać na oficjalną aktualizację, może sprawdzić jak to wszystko działa. Oczywiście nie będzie to takie samo doświadczenie jakbyśmy korzystali z Pixela z Oreo, ale przynajmniej będziemy mogli rzucić okiem na niektóre zmiany.

Co zatem wprowadza Pixel Launcher? Przede wszystkim wrażenie czystego Androida w najnowszej wersji i charakterystyczny motyw z Pixeli, ale nie to jest najważniejsze. Kluczowe są tutaj funkcje, które pochodzą z Androida Oreo jak chociażby Notification Dots, czyli pokazywanie aktywnych powiadomień w formie kropek na aplikacji czy opcje, które rozwijają dodatkowe menu, gdy przytrzymamy palec na ikonie. Co więcej, kliknięcie w datę na głównym pulpicie wyświetli aplikację kalendarza – kalendarz systemowy albo ten od Google, w zależności który ustawimy jako domyślny.

Pixel Launcher jest dostępny w formie pliku apk, którego można pobrać stąd. Wystarczy go wrzucić na telefon i zainstalować, uprzednio pamiętając, by włączyć możliwość instalacji aplikacji z nieznanych źródeł. Ja sprawdziłem to na Xiaomi Mi 6, zainstalowało się bez problemu i działało całkiem dobrze. Pamiętajcie też, że ze wszystkich opcji mogą korzystać tylko właściciele Nexusów.

Ktoś już instalował u siebie?

źródło: Reddit przez AndroidGuys