Jeśli mam być szczery to w ogóle nie spodziewałem się marki GOODRAM na targach IFA. I było to sporym, ale jednocześnie mocno pozytywnym zaskoczeniem, gdzie wśród innych stoisk trafiliśmy w to miejsce gdzie wystawia się firma, która jakoś tam jest nam bliższa. GOODRAM do Berlina zabrał ze sobą najwydajniejsze nośniki danych jakie ma, z super-szybkim dyskiem SSD M.2 na czele, ale przede wszystkim pokazał nową markę IRDM, którą powinni zainteresować się najbardziej wymagający użytkownicy.

GOODRAM’a raczej nikomu nie trzeba przedstawiać, bo pewnie nawet osoba, która o smartfonach wie tyle co ja o uprawie roślin ozdobnych miała styczność z kartą pamięci tego producenta, a być może nawet i taką ma w swoim smartfonie kompletnie o tym nie wiedząc. Firma od lat produkuje różnego rodzaju nośniki danych i teraz dzięki swojemu doświadczeniu wchodzi na jeszcze wyższy poziom prezentując IRDM. Pamiętacie serię dysków Iridium Pro? No właśnie, nowa marka jest poniekąd jej rozwinięciem, ale uderza w kierunku entuzjastów, graczy czy po prostu wymagających użytkowników (coś jak HyperX od Kingston’a), stawiających ponad wszystko jakość i wydajność komponentów.

Dysk GOODRAM IRDM Ultimate SSD M.2 / fot. Wilk Elektronik

Cała linia produktów będzie podzielona na IRDM, IRDM Pro i IRDM Ultimate, a wśród nowości odpowiednio są 2,5-calowe dyski SSD na interfejsie SATA III, karty pamięci o pojemności dochodzącej do 256 GB i dyski SSD M.2 o niesamowitych osiągach. Szczególnie ciekawie prezentuje się ten ostatni dysk, gdzie prędkość odczytu danych ma dochodzić do 2900 MB/s, zapisu do 2200 MB/s, a na pamięciach będzie charakterystyczny dla serii radiator. Stąd też jest to propozycja raczej dla pecetowców, którzy wsadzą ten dysk w złącze na płycie głównej lub w PCI Express.

Karta pamięci GOODRAM IRDM SDXC 256 GB V60 / fot. Wilk Elektronik

Karty też robią wrażenie, bo są dedykowane nawet do nagrywania filmów w 8K, a prędkość od odczytu i zapisu danych sięga odpowiednio 280 MB/s i 240 MB/s. Taki mały kawałek elektroniki, a działa z prędkościami zbliżonymi do klasycznych dysków SSD. Co ciekawe, nośniki już trafiły do sprzedaży i musimy liczyć się z tym, że jakość i możliwości mają swoją cenę. Przykładowo, za najszybszą kartę GOODRAM IRDM Pro microSDXC o pojemności 64 GB (tą którą widzicie na grafice poniżej), z klasą prędkości wideo V90 trzeba zapłacić aż 459 złotych. Z kolei karta IRDM o pojemności 128 GB i klasie prędkości V60 kosztuje 429 złotych.

Zapytałem przedstawiciela firmy o plany na przyszłość i to czy planują wprowadzić do oferty inne akcesoria dla graczy jak chociażby słuchawki czy myszki. Usłyszałem tylko tyle, że jakieś plany są, ale to nic konkretnego i na razie chcą się skupić tylko na nośnikach. Co więcej, podobno GOODRAM ma takie możliwości techniczne, że mógłby wyprodukować już karty z klasą poziomu V200, ale krótko mówiąc, nie ma póki co na to zapotrzebowania.

Produkty powoli będą pojawiać się w sklepach, a mnie najbardziej interesuje ile będzie kosztować wspomniany wyżej dysk SSD M.2 z serii Ultimate.

źródło: własne, informacja prasowa