Na targach IFA 2017 zobaczyliśmy sporo nowych urządzeń i rozwiązań, które w najbliższym czasie trafią na rynek. Wśród nich jest technologia Windows Mixed Reality, czyli coś co łączy możliwości rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, o której Microsoft wspomniał na swojej konferencji. Tak się akurat złożyło, że pięć producentów przygotowało swoje gogle MR, a wśród nich był Dell ze swoim projektem Visor. Można już składać zamówienia. 

Powiem Wam szczerze, że zaciekawiła mnie ta technologia, bo ma naprawdę ogromne możliwości. Co prawda, na targach można było sprawdzić co potrafi, ale tak mi się wydaje, że w mocno okrojonej formie. Mogłem założyć gogle na głowę (akurat były to te od Lenovo), złapać specjalny kontroler w formie miecza świetlnego i stanąć naprzeciw Kylo Rena wymieniając kilka ciosów. Pomysł ciekawy, ale szczerze spodziewałem się czegoś lepszego, szczególnie, że była to raczej zabawa na pięć minut niż coś bardziej wciągającego. Lepiej wyglądała przechadzka po domu z możliwością modyfikacji jego wyposażenia. Spoko, choć to jeszcze nie to, do czego Windows Mixed Reality można wykorzystać. W niedalekiej przyszłości, dzięki współpracy z twórcami można spodziewać się lepszych rozwiązań, jak np. rozbudowanego projektanta wnętrz (chodzimy po domu i go urządamy) czy jakiegoś dobrego FPS’a, gdzie kontrolery będą robić za broń.

Dell Visor – Windows Mixed Reality / fot. Dell

Gogle Dell Visor (bo tak się nazywają) pojawiły się już na stronie producenta, więc jeśli ktoś jest zainteresowany i chce sprawdzić działanie w swoich czterech kątach to może je zamówić w przedsprzedaży. Trzeba liczyć się z kosztem 349 dolarów, jeśli interesują nas same gogle i doliczyć jeszcze 99 dolarów do kontrolerów. Według mnie nie ma sensu decydować się na same gogle, bo to tak jakbyśmy kupili profesjonalnego drona bez kontrolera, żeby sterować go ze smartfona. Cena jest zatem nieco wyższa niż deklarowano podczas targów, bo gogle miały kosztować 299 dolarów. Nie zmienia to jednak faktu, że jest dużo taniej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Pamiętacie cenę Oculus Rift albo HTC Vive? Ma też poprawić się dostępność, bo technologia MR jest stworzona dla wszystkich (nie tylko deweloperów czy tych, którzy mogą wydać kilka tysięcy w ramach rozrywki). Dell Visor mają trafić do normalnej sprzedaży w połowie października.

Dell Visor i kontrolery / fot. Dell

Specyfikacja gogli od Dell’a jest identyczna jak w przypadku innych, które zostały stworzone specjalnie pod Windows Mixed Reality. Oznacza to dwa wyświetlacze w rozdzielczości 1440 x 1440 pikseli każdy (daje to aż 706 ppi), 110-stopniowe pole widzenia czy odświeżanie na poziomie 90 Hz, jeżeli ogarnie to karta graficzna w komputerze. Z chęcią sam bym przetestował taką technologię, ale chyba poczekam na rozwój sytuacji i dostęp do szerszej gamy wspieranego oprogramowania.

źródło: Dell przez NeoWin