Amazon zaprezentował  nowe urządzenia z asystentem głosowym Alexa, który pojawił się już we wcześniejszych sprzętach z serii Echo. Nowe gadżety wnoszą wiele nowości, w tym sam asystent.

Nowy Amazon Echo

Wyróżnieniem względem modelu poprzedniej generacji są jego kompaktowe wymiary – jest on bowiem niższy. Posunięcie to uważam za trafione, ponieważ dzięki pomniejszeniu obudowy sprzęt jest poręczniejszy, a dodatkowo także nie zajmie wiele miejsca w naszym domu.Warto też zwrócić uwagę na jego cenę. Nowy produkt jest wiele tańszy od poprzednika. Koszt za sztukę wyniesie od 100 do 120 dolarów w zależności od wersji wykończenia.W przypadku zakupu trzech urządzeń jednocześnie Amazon udzieli rabatu w wysokości 50 dolarów.

new-amazon-echo-czarny

Amazon Echo (2017) / fot. Amazon

Producent pomyślał także o zwolennikach większych form. Amazon zaoferuje także Echo Plus. W urządzeniu zastosowano nową funkcję smart-home, ale dodatkowo wyraźnie poprawiono jakość dźwięku, który rozchodzi się w każdym kierunku. Podobnie jak poprzednik jest wysoki i będzie kosztował około 150 dolarów. Amazon przygotował małą niespodziankę, bo kupując ten sprzęt w przedsprzedaży otrzymamy w promocji żarówkę Philips Hue Bulb, która obsługiwana jest przez asystenta głosowego Alexa. Standardowo, na górze jest mikrofon, dwa przyciski (ten po lewej wyłącza mikrofon, a ten po prawej uruchamia Alexę) i charakterystyczny okrąg z kierunkowym podświetleniem.

amazon-echo-plus
Amazon Echo Plus / fot. Amazon

Nowością jest też Fire TV. Dodatek, który jest podłączany  do telewizora przez HDMI, podobnie jak Chromecast od Google. Za jego pośrednictwem możliwe będzie między innymi wyświetlanie materiałów z takich serwisów jak YouTube, Netflix czy HBO. By zapewnić wysoką jakość nowy Fire TV obsługuje 4K w 60 klatkach, HDR i dźwięk Dolby Atmos. Do odbioru urządzenia niezbędna jest antena satelitarna, ale jak zapewnia producent z  wielu funkcji będzie można korzystać przy pomocy anteny HD. Sprzedaż Fire TV rusza 25 października, a jego cena wyniesie zaledwie 74,99 dolarów jeżeli zdecydujemy się na wariant z anteną HD. Znacznie ciekawiej wygląda opcja z Fire TV z Amazon Dot, bo kosztuje 79,99 dolarów, a samą przystawkę wyceniono na 69,99 dolarów. W każdym wariancie jest pilot w zestawie.

amazon-fire-tv-dongle-4k-2017
Amazon Fire TV / fot. Amazon

Podczas premiery nowych urządzeń, Amazon zapowiedział też nową serię gadżetów, które wykorzystają potencjał asystenta głosowego Alexa. Echo Button – przycisk, który umożliwi interakcję ze wspomnianym wcześniej asystentem. Asystentowi zostaną udostępnione gry takie jak Beat the Intro, Sounds Fun czy Dungeon Escape, więc wielogodzinne granie z przyjaciółmi na pewno wpłynie na jeszcze większą integrację. Echo Button jest koloru białego, lecz podczas korzystania jest podświetlany – grafiki wyświetlają niebieski, zielony czy czerwony kolor. Przyciski nie są jeszcze dostępne w sprzedaży, ale można liczyć na to, że wkrótce się to zmieni. Urządzenia będą sprzedawane parami, a ich koszt wyniesie 20 dolarów za komplet.

amazon-echo-buttonAmazon Echo Button / fot. RollingStone

Okazuje się również, że Amazon nawiązał współpracę z BMW. To oznacza, że Alexa trafi do samochodów tej marki, a asystent poza wydawaniem komend głosowych, na wyświetlaczu w aucie ukaże także dane graficznie. Myślę, że rozwiązanie to znacznie ułatwi kierowcom prowadzenie samochodu.

Ok, która nowość Amazonu podoba Wam się najbardziej? Może używaliście już asystenta Alexa?