Na oficjalnej stronie firmy Microsoft pojawiła się informacja o rozpoczęciu prac nad przeglądarką Microsoft Edge, która jest dedykowana dla dwóch systemów – Android i iOS. Debiut „windowsowej” wyszukiwarki Edge nastąpił w momencie pojawienia się na rynku Windowsa 10 i jak się nie mylę było to w pod koniec lipca 2015 roku. Od dziś wszyscy zainteresowani członkowie programu Windows Insider mogą zgłaszać się do publicznych testów przeglądarki w wersji poglądowej. Co więcej, firma z Redmond poinformowała o pojawieniu się Microsoft Launcher (dawniej Arrow Launcher). Oj dzieje się, dzieje! 

Ideologią Microsoftu jest ułatwienie pracy na wielu urządzeniach bazujących na jednej, tej samej platformie. W związku z tym Microsoft Edge wkrótce zostanie udostępniony użytkownikom korzystających ze sprzętów działających pod kontrolą systemów iOS oraz Android. Ale zanim jednak do tego dojdzie, firma wcześniej uruchomi specjalne beta testy, których celem będzie wykluczenie wszelkich ewentualnych niedociągnięć, błędów i problemów w oficjalnym wydaniu. Do tego programu pilotażowego mogą zapisywać się wszyscy chętni członkowie klubu Microsoft Insider.

Microsoft Edge dla systemu iOS i Android / fot. Microsoft

Już od dzisiaj wszyscy użytkownicy iPhone’ów mogą sprawdzić wstępną wersję przeglądarki Edge Preview, którą członkowie Microsoft Insider mogą testować za pomocą TestFlight. Z najnowszych informacji wynika, że dla użytkowników systemu Android, publiczna wersja beta testów będzie dostępna lada moment. W chwili obecnej liczba możliwych testerów, biorących udział w akcji jest ograniczona, ale dobrą wiadomością jest to, że od 17 października w tej akcji pilotażowej będą mogli uczestniczyć już wszyscy.

Początkowo Microsoft Edge będzie dostępne wyłącznie dla smartfonów pracujących pod kontrolą Androida i iOS, z czasem usługa zostanie zapewne rozszerzona na inne urządzenia. Przeglądarka Edge na nowych platformach ma zapewnić te same funkcje co w Windows 10, czyli przykładowo takie jak przeglądanie na kartach, tryb czytania czy dostęp do ulubionych. Nic szczególnego, więc czym mobilny Edge może nas zaskoczyć? Nowością ma być możliwość błyskawicznego przeniesienia wyświetlanej treści z ekranu smartfonu na komputerze z Windowsem 10. Może wyglądać to tak, że czytając jakiś artykuł na telefonie w autobusie w tracie powrotu z pracy będzie go można dokończyć w domu, jeżeli nie uda nam się tego zrobić podczas jazdy. Okazuje się jednak, że Microsoft Edge będzie dostępne w pierwszej kolejności dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, aczkolwiek możemy liczyć na pojawienie się usługi także w Europie. Zresztą, Polacy na pewno „obejście” znajdą.

microsoft-edge-read-later-pc

Dziś zapowiedziano również Microsoft Launcher na Androida, który zaoferuje możliwość personalizacji wielu ustawień pod względem preferencji użytkownika. Wcześniej nazywał się Arrow Launcher, ale jak się okazuje, nic z tego już nie zostało. Nakładka jest już dostępna w wersji Preview w Google Play, więc można ją śmiało pobrać na smartfon z Androidem. Z wiadomych względów, użytkownicy iOS’a muszą obejść się smakiem. Launcher jest zaprojektowany w stylu Fluent design i nie można mu odmówić uroku. Ma też podobne funkcje do mobilnej wersji Microsoft Edge – będzie można przerzucać zdjęcia i dokumenty „w locie”.

Microsoft Launcher – Android / fot. Microsoft

źródło: MicrosoftPhonearena