Kojarzycie stację Samsung DeX z ubiegłego roku? Zapewne tak, a już na pewno muszą ją kojarzyć Ci, którzy kupili Samsunga Galaxy S8 lub Glaaxy S8+ w pierwszej kolejności, bo taką stację otrzymali w ramach przedsprzedażowych gratisów. DeX miał z naszego smartfona zrobić komputer, o ile oczywiście w pobliżu mieliśmy kawałek monitora, klawiatury i myszki. Wygląda na to, że Samsung idzie o krok dalej ze swoim pomysłem, bo razem z Dziewiątką pokaże Samsung DeX Pad. 

Pomysł wykorzystania urządzenia mobilnego jako „mózgu” komputera znamy już od kilku lat. Mnie zapadły w pamięci dwa takie rozwiązania – to od Microsoftu, gdy swoje pięć minut (no dobra trzy minuty) na rynku miała Lumia 950 XL z funkcją Continuum i właśnie to od Samsunga, który niejako odświeżył ideę przy okazji jeszcze aktualnego flagowca. Ja wychodzę jednak z założenia, że nic nie jest w stanie zastąpić nam komputera, a wszystkie tego typu patenty są tylko mała namiastką tego, co komputer oferuje – tak przynajmniej wynikało z testów dziennikarzy, które nie zostały przez nikogo opłacone.

Samsung próbuje dalej i być może kiedyś uda mu się zrobić tak, że każdy będzie miał „komputer w kieszeni”. Kolejnym pomysłem ma być Samsung DeX Pad, co z jednej strony wygląda bardzo dziwnie, ale z drugiej, zapowiada się na bardziej funkcjonalne urządzenie od wspomnianej wcześniej stacji DeX. Wszystko przez to, że zadokowany w niej smartfon leży na płasko i w takim położeniu najprawdopodobniej ekran smartfona będzie wykorzystywany jako gładzik/touchpad do poruszania kursorem. To w pewien sposób niweluje konieczność podłączania bezprzewodowej myszki, choć w przypadku takich „komputerów” większość użytkowników decydowało się na bezprzewodową klawiaturę z wbudowanym touchpadem.

Samsung DeX Pad ma dwa złącza USB (zapewne w standardzie 2.0 patrząc po oznaczeniu), pełnowymiarowe HDMI do wyplucia obrazu i dźwięku i USB Type C do zasilania. Od strony wewnętrznej widać też otwory wentylacyjne, więc smartfon podczas pracy na pewno będzie miał czym oddychać. Gadżet ma kosztować około 150 dolarów, więc podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzedniego DeX’a. Jestem też niemal pewny, że DeX Pad będzie dodawany w przedsprzedaży, więc jeśli ktoś spogląda w kierunku Samsunga Galaxy S9, już teraz może zobaczyć, co prawdopodobnie dostanie do smartfonu.

źródło: evleaks (Twitter)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj