W ostatnim latach można zauważyć jedną rzecz – laptopy gamingowe stają się coraz wydajniejsze, ale też smuklejsze, co akurat bardzo mi się podoba. Nie musimy taszczyć już ze sobą 5-kilogramowego klocka żeby przykładowo wyrenderować jakiś materiał w podróży. Są już laptopy, które ważą o połowę mniej, a potrafią znacznie więcej. Od dzisiaj należy też do nich Xiaomi Mi Gaming Laptop – pierwszy laptop od Xiaomi stworzony z myślą o wymagających użytkownikach.

Były już ultra-mobile sprzęty, był też Mi Notebook Pro, którego można nazwać takim przejściowym, a teraz dochodzi model, którego można było się w sumie spodziewać. Znaczy ja byłem zaskoczony, że taki sprzęt się pojawił, bo nie widziałem o nim żadnych przecieków. Xiaomi Mi Gaming Laptop – sprzęt dla graczy, którzy wyznają zasadę #XiaomiLepsze. I wiecie co? To może się udać, patrząc na to jak popularne do tej pory były Mi Notebooki.

Xiaomi Mi Gaming Laptop / fot. Xiaomi

Zanim napiszę coś o gamingowych bebechach to chce zwrócić uwagę na design. Jak można zauważyć, laptop ma bardzo charakterystyczny wygląd, taki typowy dla Xiaomi, ale mnie mocno przypadło do gustu to, że na pierwszy rzut oka laptop wcale nie wygląda na gamingowy – nie ma żadnych świecidełek, odpustowej obudowy i dziwnych przetłoczeń. Idealnie pasuje tutaj stwierdzenie, że jest to duża moc zamknięta w ładnej, prostej formie i nie ma w tych słowach ani krzty marketingu. Mi Gaming Laptop ma nietypowe zawiasy podtrzymujące matrycę, które może i wyglądają dosyć ciekawie to i tak wzbudzają we mnie lekkie wątpliwości, tym bardziej w takim sprzęcie.

Klawiatura w Xiaomi Mi Gaming Laptop / fot. Xiaomi

Skoro jest to laptop gamingowy to nie mogło zabraknąć kilku rozwiązań dla entuzjastów. Po pierwsze, co widać na załączonych zdjęciach – podświetlana klawiatura. Ale żeby nie było tak prosto, podświetlenie może być zmieniane w kilku strefach i dostosowane zgodnie z paletą RGB. Po drugie, po lewej stronie znajdziemy pięć programowalnych przycisków, które będzie można ustawić „pod siebie”. Po trzecie i chyba najważniejsze, Mi Gaming Laptop ma dwa wentylatory, system rurek odprowadzających ciepło i dedykowany przycisk TORNADO, który wkręca układ chłodzenia na najwyższe obroty. To pewnie dlatego waga sprzętu to około 2,7 kilograma. Wiadomo, laptop wtedy będzie brzmiał jak mały odrzutowiec, ale producent obiecuje szybkie obniżenie temperatury (ok. 3-5 stopni w ciągu 10 minut).

Zawias i klawiatura w Xiaomi Mi Gaming Laptop / fot. Xiaomi

Najbogatsza wersja Xiaomi Mi Gaming Laptop ma procesor Intel Core i7-7700HQ, 16 GB pamięci RAM (DDR4, 2400 MHz), kartę graficzną GTX 1060 z 6 GB pamięci własnej i dwa dyski – jeden SSD NVMe o pojemności 256 GB, a drugi terabajtowy HDD. To naprawdę świetne bebechy, które pozwolą uruchomić najbardziej wymagającą grę. Za taką specyfikację przyjedzie nam zapłacić 1150 euro, czyli po dzisiejszym kursie, prawie 5 tysięcy złotych. Jeżeli jednak spojrzymy w kierunku trochę słabszej wersji, gdzie sercem jest Intel Core i5, 8 GB pamięci RAM, o połowę mniejszy dysk SSD i grafikę GTX 1070 to powinniśmy wstrzelić się w kwotę w okolicy 3300 złotych (770 euro).

Dopełniając informacje o specyfikacji, jest 15,6-calowy ekran Full HD, dwa głośniki, które łącznie generują 6W, a mimo smukłego profilu (niecałe 21 mm) udało się zmieścić sporo złączy – HDMI, USB 3.0, USB typu C i Ethernet. Gamingowy laptop od Xiaomi trafi do sprzedaży już 13 kwietnia.

źródło: Xiaomi, gizmochina