Na berlińskich targach IFA, jak co roku, nie mogło zabraknąć polskich akcentów. Jest wiele firm z naszego kraju, które prezentują swoje najnowsze produkty i osiągnięcia większej, międzynarodowej grupie zainteresowanych. Wśród nich był GOODRAM, który do Berlina przywiózł nowe dyski SSD (między innymi model CX400) i nowe pamięci RAM. Ale to nie wszystko.

Polska marka, której właścicielem jest firma Wilk Elektronik S.A. w tym roku obchodzi 15-lecie istnienia i to było widać nie tylko po samym stanowisku na targach, ale także tym, że udało nam się załapać na lampkę jubileuszowego Prosecco. Była też krótka rozmowa na temat nowych produktów, które niebawem pojawią się w sprzedaży.

Kojarzycie IRDM? No właśnie, to seria komponentów komputerowych przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań, z którą osobiście spotkałem się rok temu, również w Berlinie podczas IFA 2017. Wtedy też seria została powołana do życia, zastępując trochę Iridium Pro. Odważne kolory, ukierunkowanie na graczy i entuzjastów i dłuższa gwarancja. Teraz w serii IRDM można znaleźć nie tylko dysk SSD, ale też karty pamięci i moduły RAM.

GOODRAM pokazał między innymi prototyp pamięci IRDM PRO X.

To – oczywiście obok demonstracyjnego komputera – najbardziej przykuło moją uwagę. Pamięć z wielkim radiatorem chłodzącym, który wyglądał trochę tak jakby miał zaraz zamienić się w Transformersa. Przedstawiciele firmy mówili, że póki co to prototyp i nie zdradzili kiedy i czy w ogóle trafi do sprzedaży. Ale jeśli by trafił to jestem pewien, że znalazłby zainteresowanych. Pamięć była wyposażona w LED’y, bo przecież żaden Gamerski produkt nie może się bez tego obejść. Także tag… @wincyjleduff jak najbardziej tutaj pasuje 😉

Pojawiły się też dwa nowe dyski – GOODRAM CX400 z popularnej serii dysków „dla Kowalskiego” i odświeżony SSD IRDM Ultimate X na złącze M.2 PCIe 3 x4, oparty na technologii NVMe. Ten pierwszy, poza tym, że zastępuje bardzo popularne i tanie modele CX300 to został jeszcze udoskonalony. to nie tylko nowa naklejka na obudowie, ale przede wszystkim przejście z pamięci flash TLC na 3D NAND TLC, co ma poprawić wydajność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jak wiadomo, kontroler pozostanie bez zmian – Phison PS3111-S1.

Dysk SSD GOODRAM CX400
Dysk SSD GOODRAM CX400

Ceny nie są jeszcze znane, ale zakładam, że powinny być na podobnym poziomie co obecnie CX300. Ceny nie, ale parametry i pojemności już tak. Dyski będą dostępne w pojemnościach 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB. Wszystkie będą mieć odczyt sekwencyjny na poziomie 550 MB/s, a zapis będzie w granicach 450 – 490 MB/s (ta niższa wartość przy wersji 128 GB).

GOODRAM IRDM ULTIMATE X
GOODRAM IRDM ULTIMATE X

Z kolei SSD na M.2 będzie w stanie „rozkręcić” się do aż 3500 MB/s i będzie miał nawet 2 TB przestrzenie na dane. Jak pamiętam, mówiono coś o nowym kontrolerze, ale warto też zauważyć, że dysk jest krótszy niż poprzedni na M.2 2280.

Czego mi zabrakło?

Od kilku lat używam samsungowego, przenośnego dysku SSD (Samsung T1) i właśnie takich produktów brakuje mi w ofercie polskiego producenta. Może nie byłby to dysk, który przyniósłby rekordowe słupki sprzedaży, ale na pewno odświeżyłby ofertę. Zresztą, trochę w sumie się zdziwiłem, bo takiej premiery po GOODRAMIE oczekiwałem na tych targach. Każdy producent pamięci czy dysków ma już kilka przenośnych modeli, a tu nie ma ani jednego. Trochę szkoda i mam nadzieję, że w przyszłym roku taki dysk zobaczymy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj