Żyjąc w XXI wieku, ciężko o prawdziwą prywartność szczególnie w dobie elektronicznego dobrobytu. Masa otaczających nas urządzeń z dostępem do sieci, jak smartfony, tablety czy komputery osobiste dają możliwości, lecz tworzą także zagrożenia. Są one dodatkową furtką na świat, co powoduje, że często znajduje się w nich wiele prywatnych informacji, które raczej chcielibyśmy zachować dla siebie. Niestety, nie jest to takie proste, ponieważ często są one obiektem zainteresowań hakerów. Musimy liczyć się także z tym, że w każdej chwili możemy znaleźć się pod lupą organów państwowych, wobec których stoimy raczej na straconej pozycji. Apple każdego roku otrzymuje wiele próśb od organów i instytucji państwowych o udzielenie informacji na temat swoich użytkowników. Żadnej firmie nie jest to na rękę, bowiem bardzo łatwo w ten sposób utracić budowane przez wiele lat zaufanie wśród użytkowników.

Głośnym echem odbił się przypadek sprzed dwóch lat, gdy FBI zgłosiło się do Apple o odblokowanie iPhone 5c, należącego do terrorysty Syeda Farooka. Firma z Cupertino odmówiła pomocy w obejściu zabezpieczeń, twierdząc, że jednorazowa pomoc mogłaby się przerodzić w regularny proceder, na co nie ma zgody. Finalnie, mimo wyroku sądu nakazującego Apple dostosowanie się do żądań, FBI musiało wydać 1,3 mln dolarów z własnej kieszeni, by dostać się do danych bez pomocy firmy z Cupertino. Zdaniem szefa FBI Jamesa Comeya — było warto.

Mimo troski o prywatność swoich użytkowników, Apple zdecydowało się ułatwić procedury, umożliwiające wystosowanie prośby o udostępnienie danych. Jak do tej pory, odbywało się to indywidualnie poprzez korespondencję mailową. Do końca bieżącego roku ma powstać jednak specjalny portal, który ułatwi takie działania organom ścigania oraz innym instytucjom państwowym.

Tylko w drugiej połowie ubiegłego roku, firma z Cupertino otrzymała równo 28718 wniosków o podzielenie się danymi, w tym 35 z Polski.

Po uruchomieniu specjalnej platformy ilość ta może wzrosnąć dzięki łatwiejszej drodze do uzyskania potrzebnych informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj