Każdy kto choć trochę interesuje się literaturą jest wstanie wymienić imiona wszystkich trzech muszkieterów. Przekładając to na informatykę, każdy kto działa w tej dziedzinie bez problemu wymieni trzy popularne klawisze: Caps Lock, Num Lock i Scroll Lock. Każdy raczej je zna i każdy wie do czego służą, ale czy wszystko o nich wiemy? Dzisiaj mamy dzień tego pierwszego – Caps Locka.

Caps Lock jest klawiszem, który zawsze ma swoje miejsce na klawiaturze – przeważnie znajduje się po lewej stronie, tuż nad shiftem. Ale nie zawsze tak było. Mimo tego, że historia tego przycisku sięga końcówki XIX wieku i maszyn do pisania, to tak naprawdę Caps Lock na dobre pojawił się dopiero w 1984 roku. Wszystko za sprawą firmy IMB i klawiatury IMB Model M, na której pojawił się klawisz caps lock ze specyficznym wycięciem po prawej stronie.

Taki układ funkcjonuje do dzisiaj.

Zazwyczaj Caps Lock jest nieco większy niż klawisze z literami i znajduje się tuż obok przycisku z literą „A”. Jego działanie zna chyba każdy kto choć raz miał klawiaturę przed nosem – włączenie powoduje ciągłe pisanie wielkimi literami, a ponownie naciśnięcie, wyłączenie tego trybu. Caps Lock poniekąd zastępuje konieczność ciągłego trzymania Shiftu, jeśli chcielibyśmy pisać tylko wielkimi literami.

Aktywacja Caps Locka może być sygnalizowana na kilka sposobów, ale najpopularniejsze są dwa: dioda na przycisku bądź gdzieś na klawiaturze albo komunikat (może być też z dźwiękiem) w systemie.

Czy wiedzieliście, że:

  • Caps Lock nazywany jest „twardą spacją”.
  • Charakterystyczny „schodek” po prawej stronie na niektórych klawiszach jest po to, by zminimalizować możliwość jego przypadkowego wciśnięcia podczas pisania.
  • W klawiaturach gamingowych (np. Roccat) Caps Lock przeważnie jest wyłączony i trzeba go włączyć w ustawieniach.
  • Używanie Caps Locka w wypowiedzeniach w internecie jest traktowany jako „krzyk”, wyraz zdenerwowania.
  • W 2007 kobieta w Nowej Zelandii została zwolniona z pracy przez to, że używała za dużo zdań pisanych wielkimi literami w mailach służbowych.
  • Słowo „Caps” jest skrótem od „capital letters”, co oznacza „wielkie litery”.
  • Google w swoich komputerach z Chrome OS zastąpić Caps Locka przyciskiem do wyszukiwania.

NO DOBRA, A TERAZ PRZYZNAĆ SIĘ, JAK CZĘSTO I GDZIE UŻYWACIE CAPS LOCKA? 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj