Mijia Laser Projector to jeden z tych produktów od Xiaomi, na które ślinię się od dawna. Może nie od bardzo dawna, ale przynajmniej gdzieś od połowy 2017 roku, zaraz po tym jak pojawiła się pierwsza generacja tego cacka. Chodzi o projektor laserowy, który teraz pojawił się w nowej wersji, która wspiera 4K. Yay!

Od jakiegoś czasu myślę nad tym czy do mieszkania kupić jakiś większy telewizor czy jednak wyposażyć się w lepszy projektor. Przyjąłem niezbyt wygórowaną i raczej nieprzekraczalną granicę 4 tysięcy złotych, bo telewizor w tej cenie ma wszystko czego potrzebuję. Podobnie jest z projektorem, bo w tej cenie można kupić już taki z wyższej półki. No chyba, że weźmiemy pod uwagę ten laserowy od Xiaomi to wtedy kasowo robi się już prawie dwa razy tyle. Wszystko przez to, że źródłem światła w tym projektorze jest laser.

Do tej pory laserowy projektor miał natywną rozdzielczość Full HD, co i tak było wystarczające dla wszelkiej maści multimediów. Ale skoro żyjemy w czasach, gdzie po otwarciu lodówki może wylecieć 4K, a za jogurtem morelowym kryje się już 8K, to Xiaomi też postanowiło coś z tym zrobić.

Nowa wersja Mijia Laser Projector wspiera rozdzielczość 4K.

Xiaomi Mijia Laser Projector 4K
Xiaomi Mijia Laser Projector 4K / fot. Xiaomi

Co to oznacza w praktyce? Chyba każdy może się domyślać. Przede wszystkim dużo lepsza jakość obrazu, więcej szczegółów i ogólnie znacznie przyjemniejsze wrażenia wizualne. Do 4K dochodzi też kontrast na poziomie 3000:1 i wsparcie dla HDR10 jak w lepszych telewizorach. Według danych technicznych źródło światła generuje maksymalnie 1500 ANSI lumenów, więc projektor powinien się sprawdzić jako kino domowe, ale z założeniem, że najlepszy efekt uzyska się w zaciemnionym pomieszczeniu. Wiadomo, że nadal nie będzie to tak jasny i dokładny obraz jak w przypadku najlepszych OLED’ów, ale z pewnością w domowych warunkach wystarczy.

Xiaomi Mijia Laser Projector 4K
Xiaomi Mijia Laser Projector 4K / fot. Xiaomi

Laserowy projektor ma też to do siebie, że nie trzeba ustawiać go na drugim końcu pokoju żeby wyświetlić obraz na ścianie czy ekranie. Okazuje się, że ten konkretny jest w stanie wyświetlić 80-calowy obraz stojąc zaledwie 14 centymetrów od powierzchni, na którą będzie rzucał obraz. Odstawiając go na trochę ponad 30 cm przekątna rośnie do 120 cali, a z pół metra możemy mieć 150 cali.

Xiaomi Mijia Laser Projector 4K / fot. Xiaomi
Xiaomi Mijia Laser Projector 4K / fot. Xiaomi

Mijia Laser Projector 4K jak już na sprzęt od Xiaomi przystało, ma w sobie nakładkę MIUI TV, czyli to samo na czym działają telewizory.

I na koniec – cena. Od razu napiszę, że tanio nie jest. No dobra, żeby nie trzymać was w niepewności, rekomendowana cena to 14999 juanów i nawet nie przeliczając tego na złotówki, wiem, że jest dużo. Wychodzi jakieś 8 tysięcy złotych. Sprzedaż w Chinach ma ruszyć 18 stycznia, ale już 15 stycznia rozpocznie się przedsprzedaż, gdzie cena „spadnie” do 9999 juanów, czyli trochę niżej niż to, za ile obecnie możemy kupić pierwszą generację. Jeśli zatem ktoś ma odłożone 1699 dolarów to proszzz, możecie sobie kupić Mijia Laser Projector. A co!

2 KOMENTARZE

  1. Wczesniejszy model też jest 4k tylko na wbudowanym tvbox jest fhd. Xbox one x i już jest natywne 4k. W środku jest ten sam laser w obu wersjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj