Firefox to groźny konkurent dla Google Chrome, który wydaje się być najbardziej popularną przeglądarką na świecie, wyłączając z tego rankingu Microsoft Edge, który jest preinstalowany na każdym komputerze z systemem Windows. Sam do niedawana użytkowałem wyłącznie Safari wraz z Chrome, ale niedawno porzuciłem oprogramowanie od Google na rzecz „rudego liska”. Od pewnego czasu nieco bardziej interesuję się prywatnością w sieci, a co za tym idzie staram się o nią dbać bardziej niż dotychczas. Firefox choć po części mi w tym pomaga, mimo że dziś zostałem niemile zaskoczony.

Po porannym uruchomieniu komputera, dowiedziałem się, że ni stąd, ni zowąd Mozilla wyłączyła mi wszystkie dodatki. Nie ukrywam, że korzystam z uBlock Origin oraz kilku innych rozszerzeń, które czynią najpopularniejsze serwisy w sieci bardziej czytelnymi, usuwając wszystkie zbędne banery o kredytach i nowych samochodach. Niestety, w tą zachmurzoną sobotę internet nie wyglądał u mnie tak jak powinien, a wszystko przez celowe działanie programistów.

Sytuację udało się opanować.

Mozilla zabrała już głos, oznajmiając światu, że cała ta sytuacja spowodowana jest wygaśnięciem certyfikatu, w wyniku czego wszystkie dodatki zostały zablokowane do czasu jego ponownego wdrożenia.

Nie wszyscy są jednak na tyle cierpliwi, by czekać na oficjalne rozwiązanie problemu, tak więc w sieci pojawiły się poradniki, jak samemu uporać się z problemem. Poniżej znajduje się jeden z nich.

Jak przywrócić wszystkie dodatki w Firefoxie?

  1. Wpisz w pasku adresu about:addons
  2. Wciśnij klawisz F12 (włączą się narzędzia dla programistów)
  3. Wejdź w zakładkę „Konsola”
  4. W razie konieczności, wyczyść zawartość konsoli klikając na ikonę śmietnika
  5. Wklej kod znajdujący się tutaj po znaczniku >> i zatwierdź klawiszem Enter

Co zrobić jeśli nie można nic wkleić do konsoli?

  1. Wpisz w pasku adres about:config
  2. Zaakceptuj warunki klikając na przycisk „Akceptuję ryzyko”
  3. Znajdź wpis devtools.selfxss.count (można użyć wyszukiwarki na górze) i kliknij dwukrotnie
  4. Zmień pole „Wartość” z 0 na np. 100 i zatwierdź przyciskiem OK

Voila, gotowe! W ten sposób, wszystkie dodatki zostały przywrócone do życia, a wirtualny świat został uratowany. Jeżeli jednak macie więcej cierpliwości niż ja, zalecam zaczekać na oficjalne rozwiązanie problemu. Twórcy przeglądarki mogli mieć powody do takiego posunięcia, dbając o nasze bezpieczeństwo w sieci.

Aktualizacja:

Pojawiła się nowa wersja przeglądarki Firefox z numerem 66.0.4, która podobno rozwiązuje problemy z dodatkami. Można ją pobrać z oficjalnej strony.