Firefox to groźny konkurent dla Google Chrome, który wydaje się być najbardziej popularną przeglądarką na świecie, wyłączając z tego rankingu Microsoft Edge, który jest preinstalowany na każdym komputerze z systemem Windows. Sam do niedawana użytkowałem wyłącznie Safari wraz z Chrome, ale niedawno porzuciłem oprogramowanie od Google na rzecz „rudego liska”. Od pewnego czasu nieco bardziej interesuję się prywatnością w sieci, a co za tym idzie staram się o nią dbać bardziej niż dotychczas. Firefox choć po części mi w tym pomaga, mimo że dziś zostałem niemile zaskoczony.

Po porannym uruchomieniu komputera, dowiedziałem się, że ni stąd, ni zowąd Mozilla wyłączyła mi wszystkie dodatki. Nie ukrywam, że korzystam z uBlock Origin oraz kilku innych rozszerzeń, które czynią najpopularniejsze serwisy w sieci bardziej czytelnymi, usuwając wszystkie zbędne banery o kredytach i nowych samochodach. Niestety, w tą zachmurzoną sobotę internet nie wyglądał u mnie tak jak powinien, a wszystko przez celowe działanie programistów.

Sytuację udało się opanować.

Mozilla zabrała już głos, oznajmiając światu, że cała ta sytuacja spowodowana jest wygaśnięciem certyfikatu, w wyniku czego wszystkie dodatki zostały zablokowane do czasu jego ponownego wdrożenia.

Nie wszyscy są jednak na tyle cierpliwi, by czekać na oficjalne rozwiązanie problemu, tak więc w sieci pojawiły się poradniki, jak samemu uporać się z problemem. Poniżej znajduje się jeden z nich.

Jak przywrócić wszystkie dodatki w Firefoxie?

  1. Wpisz w pasku adresu about:addons
  2. Wciśnij klawisz F12 (włączą się narzędzia dla programistów)
  3. Wejdź w zakładkę „Konsola”
  4. W razie konieczności, wyczyść zawartość konsoli klikając na ikonę śmietnika
  5. Wklej kod znajdujący się tutaj po znaczniku >> i zatwierdź klawiszem Enter

Co zrobić jeśli nie można nic wkleić do konsoli?

  1. Wpisz w pasku adres about:config
  2. Zaakceptuj warunki klikając na przycisk „Akceptuję ryzyko”
  3. Znajdź wpis devtools.selfxss.count (można użyć wyszukiwarki na górze) i kliknij dwukrotnie
  4. Zmień pole „Wartość” z 0 na np. 100 i zatwierdź przyciskiem OK

Voila, gotowe! W ten sposób, wszystkie dodatki zostały przywrócone do życia, a wirtualny świat został uratowany. Jeżeli jednak macie więcej cierpliwości niż ja, zalecam zaczekać na oficjalne rozwiązanie problemu. Twórcy przeglądarki mogli mieć powody do takiego posunięcia, dbając o nasze bezpieczeństwo w sieci.

Aktualizacja:

Pojawiła się nowa wersja przeglądarki Firefox z numerem 66.0.4, która podobno rozwiązuje problemy z dodatkami. Można ją pobrać z oficjalnej strony.

35 KOMENTARZE

 1. Jakie voila? Gdzie to się wkleja? Zaznacz wszystko i wklej? Zakleić wszystko, co już jest w konsoli? Zresztą w tej konsoli nie ma opcji wklej, a przepisywać ręcznie to jakiś hardcor. I w które miejsce kodu? No to poproszę o szczegóły, bo mi się nie udało.

 2. autor zapomnial dodac, aby wkleic kod do konsoli, nalezy odblokowac wklejanie:

  about:config, szukamy wpisu devtools.selfxss.count i zmieniamy z 0 na przyklad na 100, dopiero pozniej mozna wkleic ten kod, mozna tez wylaczyc sprawdzanie podpisywania dodatkow:

  about:config, wpis xpinstall.signatures.required z true zmieniamy na false

  • Rzeczywiście, masz rację, było to zbyt ogólne i napisane dla osób, które już pewne modyfikacje w Firefoxie poczynili. Zrobiłem aktualizację wpisu i teraz powinno być już wszystko jasne 🙂

 3. W konsoli w Filtruj zawartość wklejam devtools.selfxss.count i kompletnie niczego mi nie znajduje. Droga przez mękę z takim poradnikiem.

  • Klikasz nową zakłądkę i zamiast adresu strony www wpisujesz about:config.
   Dalej w polu szukaj lub search wpisujesz: devtools.selfxss.coun i musi być nie ma innej opcji

   • To udało mi się zrobić, ale mimo to w konsoli nadal nie pojawiła mi się opcja wklejania. Robię zaznacz wszystko i pod prawym klawiszem myszy szukam „wklej”, mając już skopiowany kod i niestety nie ma opcji „wklej”.

  • Widocznie robisz coś źle, u innych działa, ja też sprawdzałem i działa. Jeżeli nie znajdujesz tego wpisu przez wyszukiwarkę to może sprawdź „ręcznie”.

 4. A tak w ogóle to gdzie ten znacznik >> jest? Wklejanie po opisanej tu czynności nadal mi nie działa. Czy komuś udało się w ogóle to zrobić na podstawie tej instrukcji, będąc laikiem? Jeśli tak, to niech opisze krok po kroku co i jak.

 5. Na początku mi nie szło, ale przeczytałem kilka razy całość i wszystkie dodatki do FF automatycznie mi powróciły. Bardzo dziękuję, jest git.

 6. Ale trzeba chyba wspomnieć tutaj, że nowych dodatków nie da się
  zainstalować. Przy próbie instalacji dowolnego innego dodatku, pojawia się czerwony
  komunikat „Pobranie się nie powiodło. Proszę sprawdzić
  połączenie z Internetem” a internet działa mi bez zarzutu. Może trzeba
  ten problem też rozwiązać?

 7. Nie działa.

  Promise { „rejected” }
  : „rejected”
  : Exception
  ​​columnNumber: 0
  ​​data: null
  ​​filename: „debugger eval code”
  ​​lineNumber: 4
  ​​location: XPCWrappedNative_NoHelper { QueryInterface: QueryInterface(), filename: Getter, name: Getter, … }
  ​​message: „Component returned failure code: 0x80520012 (NS_ERROR_FILE_NOT_FOUND) [nsIXPCComponents_Utils.import]”
  ​​name: „NS_ERROR_FILE_NOT_FOUND”
  ​​result: 2152857618

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj