W ostatnich dniach bez wątpienia tematem numer jeden w technologicznym świecie są problemy Huawei spowodowane gospodarczą wymianą ciosów pomiędzy USA i Chinami. Chińska firma najprawdopodobniej zostanie pozbawiona możliwości wykorzystywania Androida w swoich smartfonach w przyszłości, a co za tym idzie, konieczne jest znalezienie alternatywy w przypadku sprawdzenia się tego negatywnego scenariusza. W sieci nie brakuje informacji, jakoby Huawei natychmiastowo wziął się do działania, czego efektem ma być HongMeng OS, nad którym od dłuższego czasu są prowadzone prace.

Jakiś czas temu nie brakowało medialnych doniesień, jakoby Samsung planował opracowanie własnego systemu operacyjnego na potrzeby produkowanych urządzeń mobilnych. Mówiło się o Tizen OS lub całkowicie nowej platformie, która pozwoliłaby czerpać jeszcze większe zyski z rynku mobilnego niż dotychczas. Mimo tego, Samsung wciąż jest wierny zielonemu robotowi, w przeciwieństwie do Huawei – gdzie związek ten został przerwany na siłę, bez względu na wspólne interesy Google oraz chińskiego giganta.

Być może lepszym określeniem na panujący chłód w relacjach pomiędzy Google a Huawei, byłoby określenie „rozwód” bądź „separacja”. W dobrze rokującym na przyszłość związku stały się rzeczy nieprzewidziane i ciężko będzie wrócić do dawnych relacji. W wyniku tego Huawei zaczął szukać innego partnera na całe życie, więc programiści w firmie mają więcej pracy niż dotychczas. Niech świadczy o tym zastrzeżona niedawno nazwa HongMeng OS, która może zwiastować jedno – już niedługo na rynek mobilny wkroczy nowy gracz, ubrany cały na biało.

Prace nad systemem trwają już od dłuższego czasu, a konkretnie od afery z ZTE sprzed kilku lat.

Nie mniej jednak, dopiero w ostatnich dniach zastrzeżona została nazwa na terenie Państwa Środka. Być może to zwykły przypadek, a być może szybka reakcja na ostatnie wydarzenia? Ciężko cokolwiek z tego zwiastować, nie mniej jednak sytuacja jest naprawdę ciekawa i z pewnością będzie ewoluować. Niektóre źródła mówią o tym, jakoby pierwszy smartfon z nowym systemem miał ukazać się na rynku jeszcze w tym roku. Osobiście w to wątpię, lecz być może do tego czasu otrzymamy oficjalne informacje na temat nowego systemu operacyjnego, który może być nowym rozdaniem kart na ułożonym już rynku mobilnym.

Zdjęcie głównie pochodzi z serwisu Pixabay (andrekheren)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj