Pewnie większość osób na pytanie „Co można zrobić z Surface Duo?” odpowie „Nie kupować”. I słusznie, bo z pewnością nie jest to urządzenie dla wszystkich. Miejsce legendy głoszą, że w Polsce są trzy egzemplarze, wliczając w to już moją sztukę. Ale są też tacy, którzy próbują zrobić z tym urządzeniem to, czego jeszcze nikt inny nawet nie próbował. Na przykład uruchomić na nim system Windows 11 i zrobić tak, by mieć zarówno Androida jaki i Windowsa.

To nie pierwsze przypadki takich niekonwencjonalnych rozwiązań. Po premierze Windowsa 11 postarano się wrzucić go na kilkuletnią już Lumię 950 XL. Znacznie wcześniej były też tablety z tak zwanym trybem dual boot, czyli możliwością uruchomienia Androida i Windowsa na tym samym urządzeniu. Nawet jeden z nich, Chuwi Hi8 Pro, testowaliśmy i gdyby nie to, że brakowało mu RAM’u, działałby na Windowsie 10 jak szalony. Takich urządzeń już nie ma i pewnie nie będzie, ale na szczęście są takie osoby jak Gustave Monce, którzy lubią trochę pokombinować.

Windows 11 na Surface Duo

Wspomniany Gustave postanowił na swoim Surface Duo zainstalować Windowsa 11. Od razu napiszę, że się to udało, ale lista działających funkcji jest niezwykle krótka. A w zasadzie jej nie ma. Obsługa dotykowa, aparaty, łączność czy dane komórkowe nie działają poprawnie. Fakt, to turbo wczesna wersja, jak zresztą sam napisał, ale pokazują, że jest to możliwe. Przypomnę, że Surface Duo ma Snapdragona 855 i 6 GB RAM. Nie jest demonem prędkości, ale skoro na 7-letniej Lumii się dało, to tutaj tym bardziej. W końcu mówimy o Windowsie 11, który znacznie lepiej współpracuje z procesorami ARM.

Owszem, jest instrukcja ja zainstalować Windows 11 na Surface Duo, ale według mnie jest to skrajnie niezalecane. No chyba, że wasz Surface Duo leży sobie w szufladzie i czeka na lepsze czasy albo bierzecie na klatę to, że można go „uceglić”. O utracie wszystkich danych z urządzenia chyba nie muszę wspominać, co nie? O tak, właśnie to zrobiłem. Co więcej, było to testowane tylko na wersji 128 GB, więc nie wiadomo jak na takie modyfikacje zareaguje wersja z 256 GB. Na zdjęciach widać, że jest to Windows 11 Home (Build 22000).

Windows 11 na Surface Duo
Windows 11 na Surface Duo / fot. Twitter (@Simizfo)

Mimo wszystko – kibicuję!

Surface Duo miał być powrotem Microsoftu do świata Androida, ale ciągle zastanawiam się jakby to się potoczyło, gdyby od zera miał Windowsa. Na pewno byłby inaczej postrzegany. Muszę przyznać, że nawet po aktualizacji do Androida 11 ciągle czegoś w nim brakuje i pod względem responsywności odstaje od innych. Ale tak, trzymam kciuki za tego typu modyfikacje. Gdyby za pół roku okazało się, że Windows 11 działa w pełni na Surface Duo to byłbym jednym z pierwszych, którzy to przetestują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj